Συνέντευξη Ηλία Ηλιάδη στο gazzetta.gr

Λίγες μέρες μετά την επιστροφή του στις επιτυχίες (χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό της Βιέννης), ο τζουντόκα Ηλίας Ηλιάδης εξηγεί στο gazzetta.gr γιατί απέτυχε στην Κίνα και πως θα ξαναπετύχει στο Λονδίνο!

Τον Αύγουστο του 2004, ο 17χρονος τότε Ηλίας Ηλιάδης γινόταν ο νεότερος αθλητής στην ιστορία του τζούντο που κατακτά χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες και χάριζε στην Ελλάδα μία απρόσμενη επιτυχία. Ως αντιστάθμισα αυτής της πολύ μεγάλης διάκρισης, ο πρωταθλητής του Φιλίππου Αμυνταίου, επελέγη από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή να σηκώσει την ελληνική σημαία στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου κι έγινε ο πρώτος αθλητής που μπήκε στο Ολυμπιακό Στάδιο της κινεζικής πρωτεύουσας…Δυστυχώς, όμως, στο αγωνιστικό μέρος δεν τα κατάφερε και η αγωνιστική “καθίζηση” που υπέστη έκτοτε, ήταν μέχρι και πριν από λίγες μέρες άξια απορίας… Το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε το περασμένο Σάββατο (24/04) στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βιέννης, έδειξε ότι η περυσινή πρωτιά στους Μεσογειακούς Αγώνες της Πεσκάρα δεν ήταν τυχαία και απέδειξε ότι ο “φόβος και ο τρόμος των τατάμι” επιστρέφει…