Κύπελλο Ηλιάδης: Πρεμιέρα με ελληνικό… χρυσό δια χειρός Μουστόπουλου

Ο Ρομάν Μουστόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής από ελληνικής πλευράς στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο τζούντο U21 με την επωνυμία «5ο Κύπελλο Ηλιάδης» που άνοιξε σήμερα την αυλαία του στο κλειστό γυμναστήριο Εύοσμου Θεσσαλονίκης το οποίο τίμησε με την παρουσία του ο υφυπουργός αθλητισμού, Γιάννης Ιωαννίδης. Ο τζουντόκα του Ολυμπιονίκη Αγ.Ι. Ρέντη, αφού κατάφερε στον ημιτελικό να «σπάσει» την αρνητική παράδοση απέναντι στον Γεωργιανό Γκιγκανί (είχε ηττηθεί στη φάση των «16» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 πέρυσι στο Πόρετς, αλλά και στον τελικό του Κυπέλλου Ηλιάδης που έγινε το 2012 στα Μουδανιά), έφτασε στον τελικό και από εκεί στο χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας των -73 κιλών. Στον τελικό, νίκησε με Ippon ακόμη έναν Γεωργιανό αθλητή, τον Λεβάν Γκουγκάβα, τον οποίο είχε κερδίσει και στον περσινό ημιτελικό της αντίστοιχης διοργάνωσης (σ.σ. είχε γνωρίσει και μία ήττα στο τουρνουά της Γερμανίας).

«Στον τελικό μπορεί να φάνηκε ότι θύμωσα όταν o αντίπαλός μου πήρε το Yuko, ωστόσο ήξερα πως ανεξάρτητα το σκορ θα έπρεπε να βρω την ευκαιρία για να κάνω την τεχνική που θα μου έδινε τη νίκη. Μπήκα στη φάση έτσι όπως ακριβώς ήθελα, βρήκα τον αντίπαλό μου έτσι όπως ακριβώς ήθελα και ήρθε αυτή η νίκη. Κατάλαβα από τη στιγμή που έχασα τον πόντο, όμως δεν θα μπορούσα να πάω τον αντίπαλό μου στις παρατηρήσεις ώστε να τον κερδίσω και έτσι με όση δύναμη βρήκα, έφτασα στη νίκη και το χρυσό μετάλλιο. Συνεχίζω την προετοιμασία για το ευρωπαϊκό αλλά και το παγκόσμιο πρωτάθλημα που αποτελούν τον μεγάλο μου στόχο», δήλωσε ο 20χρονος τζουντόκα, ο οποίος κατέκτησε και το μοναδικό χρυσό ελληνικό μετάλλιο στην πρεμιέρα του σπουδαιότερου διεθνούς τουρνουά τζούντο που γίνεται στην Ελλάδα δεδομένου ότι εδώ και μερικά χρόνια βρίσκεται ανελλειπώς στο επίσημο καλεντάρι της EJU.

Χάλκινα μετάλλια για Μαυρίδου-Κατσαντώνη-Μελά

Γυναικεία υπόθεση ήταν τα υπόλοιπα τρία μετάλλια για την ελληνική ομάδα. Πρωταγωνίστριες η Σταυρούλα Μαυρίδου η οποία κατετάγη 3η στην κατηγορία των -44κ., ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητριών βρέθηκαν τόσο η Ελευθερία Κατσαντώνη στα -48κ. όσο και η Μαρία Μελά στα -52κ.

Στην πρώτη επτάδα των κατηγοριών τους βρέθηκαν ακόμη δύο Έλληνες τζουντόκα. Πρόκειται για τις Ελένη Ραγκούση και Βαλεντίνη Ζώτου που κατετάγησαν στην 7η θέση των -57 κιλών.

Πέμπτη θέση για τον Κύπριο Κελπή

Το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των -60 κιλών διεκδίκησε και ο Κύπριος Ηρόδοτος Κελπής, ο οποίος ωστόσο περιορίστηκε στην 5η θέση μετά την ήττα από τον Αρμένιο «χάλκινο» πρωταθλητή Ευρώπης στους U20 (στα -55κ.) το 2012, Γκαρίκ Χαρουτιουνιάν.

Από πλευράς μεταλλίων, η «μερίδα του λέοντος» πήγε σε Γεωργία (άνδρες) και Σερβία (γυναίκες). Στους άνδρες, η Γεωργία πήρε δύο χρυσά, δύο ασημένια και ισάριθμα χάλκινα, ενώ στις γυναίκες, η Σερβία είχε δύο χρυσά και ένα χάλκινο.