Super A Παρισιού: 13ος ο Βασίλης που «βλέπει» Πεκίνο

Την 13η θέση στην κατηγορία των +100 κιλών του πανίσχυρου Super A Παγκοσμίου Κυπέλλου που φιλοξενείται στο Παρίσι, κατέκτησε ο Βασίλης Ηλιάδης. Ο τζουντόκα του Φίλιππου Αμυνταίου, σε τρεις αγώνες είχε μία νίκη, ωστόσο η θέση που κατέκτησε σε συνδυασμό με το βαθμό δυσκολίας του συγκεκριμένου τουρνουά, θα του δώσει κάποιους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να βρεθεί στο Πεκίνο. Μέχρι και πριν το τουρνουά του Παρισιού, ο Βασίλης Ηλιάδης βρισκόταν μία «ανάσα» από την πρώτη εννιάδα, γεγονός που κάνει τους πάντες ιδιαίτερα αισιόδοξους για την κατάκτηση ενός ακόμη Ολυμπιακού «εισιτηρίου».

Ο Βασίλης, ξεκίνησε από το β` προκριματικό γύρο όπου νίκησε σε 1:52 τον Ουκρανό Στάνισλαβ Μπονταρένκο. Όμως το εμπόδιο του τρεις φορές Ρώσου παγκόσμιου πρωταθλητή, Αλεξάντερ Μικχαίλιν, αποδείχθηκε αξεπέραστο με αποτέλεσμα ο πρωταθλητής μας να «πέσει» στα ρεπεσάζ. Εκεί, με αντίπαλο τον Σενεγαλέζο Ντιεγκουί Μπατιλί, γνώρισε μία ακόμη ήττα, με αποτέλεσμα να βρεθεί εκτός επτάδας.