Super A Παρισιού: «Χρυσός» ο Ηλίας Ηλιάδης

«Πρόεδρε, θέλεις σήμερα να ακούσεις τον εθνικό μας ύμνο;», ήταν η ερώτηση που έκανε το πρωί ο Ηλίας Ηλιάδης προς τον πρόεδρο της ΕΟΤ Βαγγέλη Σουφλέρη… Ο «ισχυρός» άνδρας του ελληνικού τζούντο, που συνοδεύει την ελληνική αποστολή στη γαλλική πρωτεύουσα του απάντησε καταφατικά και ο Mr. Ippon φρόντισε να κάνει πράξη την… επιθυμία-υπόσχεσή του! Ο τζουντόκα του Φίλιππου Αμυνταίου με έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας των -100 κιλών στο πανίσχυρο Super A Παγκόσμιο Κύπελλο του Παρισιού, υποχρεώνοντας 20.000 θεατές να υποκλιθούν στο αγωνιστικό του ταλέντο.

«Έδειξε και επί γαλλικού εδάφους ότι διαθέτει ψυχή αυτός ο αθλητής», είπε ο Βαγγέλης Σουφλέρης αναφερόμενος στη νέα μεγάλη στιγμή του ελληνικού τζούντο. «Έδειξε ότι δεν έχει όρια το ταλέντο του. Κατάφερε μέσα σε τέσσερα χρόνια να κατακτήσει τρία μετάλλια, σε τρεις διαφορετικές κατηγορίες στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Είναι ίσως η μεγαλύτερη μορφή του παγκοσμίου τζούντο κι αυτό σε συνδυασμό με όλη τη δουλειά που γίνεται στη βάση, μας γεμίζει με αισιοδοξία για το μέλλον του αθλήματος στη χώρα μας. Αποτελεί υπόδειγμα αθλητή, αφού συνδυάζει το αγωνιστικό ταλέντο με το ήθος. Δεν είναι τυχαίο ότι υποχρέωσε 20.000 θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες, να τον χειροκροτήσουν όρθιοι. Εκείνος ανταπέδωσε με το γνωστό του χαμόγελο, το οποίο μαρτυρά το μοναδικό χαρακτήρα του. Είναι από τις στιγμές που θέλει να ζει κάθε αθλητικός παράγοντας στην καριέρα του. Άλλωστε μου είχε υποσχεθεί το χρυσό μετάλλιο από το πρωί!».

Να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τον τζουντόκα του Φίλιππου Αμυνταίου στη συγκεκριμένη διοργάνωση (σ.σ. ήταν 1ος και το 2005 στα -90 κιλά) και το τρίτο συνολικά (σ.σ. το 2004 κατετάγη 3ος στα -81 κιλά).

Ξεκίνημα… μακράς διαρκείας, φινάλε με χρυσό

Το ξεκίνημα του Ηλία ήταν… μακράς διαρκείας, αφού χρειάστηκε πέντε λεπτά για να κάμψει την αντίσταση (με Yuko) του Ρώσου Βιάτσεσλαβ Μιχαίλιν. Στο β` προκριματικό γύρο, ο δις «ασημένιος» παγκόσμιος πρωταθλητής επικράτησε με Ippon του Ισπανού Ιουάν Βέγκα, ενώ στον αμέσως επόμενο γύρο νίκησε επίσης με Ippon τον Γάλλο πρωταθλητή Ευρώπης στους U23 το 2004, Τιερί Φαμπρέ. Τα πράγματα… σοβάρεψαν στον 4ο γύρο, αφού απέναντί του βρέθηκε ο «χάλκινος» Ολυμπιονίκης της Αθήνας, ο Ισραηλινός Αριέλ Ζεεβί. Και οι δύο τζουντόκα κατέκτησαν από ένα Waza-ari, όμως το παραπάνω Koka του Ηλία ήταν αυτό που τον έστειλε στα ημιτελικά. Ο Ιάπωνας πρωταθλητής Ασίας του 2007, Ανάι Τακαμάσα, ήταν η νέα αγωνιστική πρόκληση για τον Ηλία, όμως ο πρωταθλητής μας φρόντισε με Ippon – σε περίπου τρία λεπτά – να δώσει τέλος στην αγωνία σχετικά με τον αθλητή που θα διεκδικούσε το χρυσό μετάλλιο.

Στον τελικό, ο Ηλίας Ηλιάδης νίκησε με Ippon (σ.σ. δεύτερο Waza-ari) τον Ναϊντάν Τουβσινμπαγιάρ από τη Μογγολία και έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου που ήταν και το πρώτο προσωπικό μέσα στο 2008.