EJU: Εμανέ και Ρινέρ κορυφαίοι για το 2007

Η Γαλλία είχε την τιμητική της στη βράβευση των κορυφαίων αθλητών και προπονητών από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Τζούντο (EJU). Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές Γκεβρίς Εμανέ και Τεντί Ρινέρ αναδείχθηκαν κορυφαίοι αθλητές για το 2007, τη στιγμή που το προπονητικό τιμ των «τρικολόρ» στις γυναίκες πήρε το σχετικό τίτλο. Στους άνδρες, ο τίτλος κατέληξε στη Γεωργία, καλύτερη διοργάνωση αναδείχθηκε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών της Σερβίας, ενώ πιο επιτυχημένο τουρνουά ήταν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βετεράνων που έγινε στη Γερμανία και συγκέντρωσε περίπου 1.000 αθλητές και αθλήτριες!

Η 25χρονη Εμανέ μέσα στο 2007 πήρε την πρώτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Ρίο ντε Τζανέιρο αλλά και το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου, πάντα στην κατηγορία των -70 κιλών. Ακόμη στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μπέλο Οριζόντε ήταν 3η, όπως και στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Πράγας. Όσον αφορά στον 18χρονο Ρινέρ, έγινε στο Ρίο ο μικρότερος σε ηλικία παγκόσμιος πρωταθλητής στα υπερβαρέα (+100κ.), ενώ μέσα στη χρονιά που φεύγει σε λίγες ημέρες, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, ενώ στα Σούπερ Παγκόσμια Κύπελλα του Αμβούργου και του Παρισιού ήταν 3ος.