«Χάλκινος» ο Τσουτλασβίλι στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας

O σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας, Μιχαήλ Τσουτλασβίλι, χάρισε στο ελληνικό τζούντο, το πρώτο του μετάλλιο στη διοργάνωση που φιλοξενείται στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν. Ο Τσουτλασβίλι, ο οποίος έφτασε τα τέσσερα μετάλλια μέσα στο 2019, με σπουδαιότερο αυτό στο Ευρωπαϊκό U18 πριν από περίπου ένα μήνα στην Βαρσοβία, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -66 κιλών στο EYOF, την ίδια στιγμή που η Μυρτώ Σοφικίτη ήταν 9η στα -52 κιλά.

Ο πρωταθλητής στους U21 τον περασμένο Φεβρουάριο στην Λάρισα, έφτασε άνετα έως τα ημιτελικά, επικρατώντας κατά σειρά των Μίλος Κράιτσι (Σλοβακία) και Φίλιπ Ιβάνκα (Τσεχία). Στον αγώνα που οδηγούσε στον τελικό, ο Τσουτλασβίλι ηττήθηκε από τον «ασημένιο» πρωταθλητή Ευρώπης U18, Σαικχάν Σαβικχάοφ από την Ρωσία, ενώ στον τελικό των ρεπεσάζ  νίκησε τον 17χρονο Πολωνό, Μίχαλ Κοβάλτσικ.

Το μετάλλιο του Τσουτλασβίλι, είναι το δεύτερο για την ελληνική αποστολή στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας «Μπακού 2019». Ο Έλληνας τζουντόκα, μέσα στη χρονιά ήταν τρίτος και στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Cadets που διεξήχθη στο Μπιέλσκο Μπιάλα.

H Σοφικίτκη κατέλαβε την 9η θέση στα -52 κιλά, με απολογισμό μία νίκη σε τρεις αγώνες.