«Χάλκινος» ο Αλεξανίδης στην Τιφλίδα

Ακόμη πιο κοντά στο Πεκίνο, βρίσκεται από απόψε ο Λαυρέντης Αλεξανίδης. Ο «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης του 2005 στο Ρότερνταμ, σημείωσε πέντε νίκες σε έξι αγώνες στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Τιφλίδας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των -60 κιλών που θα του αποφέρει πολλούς και σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να βρεθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Αλεξανίδης στο β` προκριματικό γύρο επικράτησε του Αζέρου Ιλγκάρ Μουσκίγιεφ, όμως στη συνέχεια γνώρισε την ήττα από τον Βρετανό Τζέιμς Μιλάρ με αποτέλεσμα να «πέσει» στα ρεπεσάζ. Εκεί σημείωσε ακόμη τέσσερις νίκες, επικρατώντας μεταξύ άλλων και του «ασημένιου» πρωταθλητή Ευρώπης του 2007, του Αρμένιου Χοβάνες Νταφτιάν.

Ακόμη από ελληνικής πλευράς, ο Αλέξανδρος Γκορντέεφ με δύο νίκες σε τέσσερις αγώνες ήταν 9ος στα -60 κιλά, ενώ οι Ταριέλ Ζιντιρίδης (-66 κιλά), Άρης Κοτανίδης (-73κ.) και Αλέξανδρος Τσοποζίδης (-73κ.) σημείωσαν από μία νίκη πριν αποκλειστούν στη συνέχεια.