Πρωταθλητές ΕΟΣ Αχαρνών και ΑΟ Ιλίου σε έφηβους-νεάνιδες

Θέση στο πάνθεον των συλλόγων που έχουν κατακτήσει τουλάχιστον ένα τίτλο στην κατηγορία των εφήβων τα τελευταία οκταετία απέκτησε ο ΕΟΣ Αχαρνών. Συλλέγοντας πέντε μετάλλια και συγκεκριμένα τρία χρυσά και δύο χάλκινα, ο Ορειβατικός (με προπονητή τον Ντούρου Γκόγκουα) αναδείχθηκε πολυνίκης σύλλογος στους έφηβους, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που φιλοξενήθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με τη συμμετοχή 170 αθλητών και αθλητριών από 45 συλλόγους. Στην κατηγορία των νεανίδων, ο ΑΟ Ιλίου με δύο χρυσά μετάλλια, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο, κατέκτησε τον τίτλο για τρίτη σερί χρονιά και για πέμπτη συνολικά από το 2003.

Στα αγόρια, τη δεύτερη θέση πήρε ο κάτοχος του τίτλου το 2009, Μιρμάνης Ξάνθης με ένα χρυσό, δύο ασημένια και δύο χάλκινα μετάλλια, ενώ ακολούθησε ο Μιθριδάτης με ένα χρυσό και δύο χάλκινα μετάλλια. Αντίστοιχα, στα κορίτσια, πίσω από τον ΑΟ Ιλίου βρέθηκαν ο ΕΟΣ Αχαρνών με τρία μετάλλια (1-2-0) και ο Διγενής Ακρίτας Σερρών με δύο μετάλια (1-1-0).

«Καρέ» χρυσών για Καρασαββίδη…

Το 4×4 στην κατηγορία των εφήβων πέτυχε ο Ηλίας Καρασαββίδης στην κατηγορία των +90 κιλών. Ο τζουντόκα του Ηρακλή Αχαρνών, βρέθηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου για 4η συνεχή χρονιά, αφού το πρώτο του μετάλλιο, το 2007 στο Βέλο Κορινθίας, το κατέκτησε σε ηλικίας μόλις… 13 ετών!

Τσολάνη vs Ραϊκίδου vs Ρίζου…

Τρεις οικογένειες, με συνολικά έξι εκπροσώπους βρέθηκαν στο βάθρο των νικητριών στην κατηγορία των νεανίδων. Η Βασιλική Τσολάνη κατετάγη πρώτη στα -57 κιλά, την ίδια στιγμή που η αδελφή της, Μαρία Τσολάνη ήταν δεύτερη στην αμέσως προηγούμενη κατηγορία, τα -52 κιλά. Ένα χρυσό και ένα ασημένιο μετάλλιο ήταν ο απολογισμός και για την οικογένεια Ραϊκίδου. Η Κωνσταντίνα Ραϊκίδου ήταν 1η στα -40 κιλά, ενώ η μεγαλύτερη σε ηλικία αδελφή της, κατετάγη 2η στα -57 κιλά. Όσον αφορά για την οικογένεια Ρίζου, η Ηλιάνα βρέθηκε στο ψηλότερο σκαλί του βαθρου των -52 κιλών, ενώ η Ελένη ήταν τρίτη στα -63 κιλά. Οι αδελφές Ρίζου και Τσολάνη ανήκουν στον ΑΟ Ιλίου, ενώ η Κωνσταντίνα και Ελευθερία Ραϊκίδου αγωνίζονται στον Διγενή Ακρίτα Σερρών.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

-40 κιλά

1. Κωνσταντίνα Ραϊκίδου (Διγενής Ακρίτας Σερρών)

2. Κωνσταντίνα Πλούμπη (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

3. Άλκιστη Γαβριηλίδου (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

-44 κιλά

1. Παρασκευή Μπεκιάρη (ΣΒΑ Λάρισας)

-48 κιλά

1. Αντωνία Μαυρίδου (Βικτώρια Θεσσαλονίκης)