Οκτώ στα οκτώ για τα ελληνικά χρώματα στο Αμύνταιο

Ούτε σε μία κατηγορία δεν αμφισβητήθηκε η ελληνική υπεροχή, στο διεθνές τουρνουά που διοργάνωσε ο Αθλητικός Σύλλογος Αμυνταίου «Ο Φίλιππος», με την υποστήριξη της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Φλώρινας και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τζούντο (ΕΟΤ). Οι Έλληνες τζουντόκα κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και στις επτά κατηγορίες βάρους, με τους Αλέξανδρο Γκορντέεφ, Ηλία Ηλιάδη του Μιρμάν και Μωϋσή Ηλιάδη να κερδίζουν στον τελικό αθλητές ξένων χωρών. Ο «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής στους έφηβους το 2006, στον τελικό των -60 κιλών νίκησε τον Αζέρο Τενγκίζ Μαμέντοβ, στα -81 κιλά ο Ηλίας Ηλιάδης του Μιρμάν επικράτησε του Αλεξάντερ Ντιμιτριόσκι από τη ΠΓΔΜ, ενώ ο Μωϋσής Ηλιάδης στα -90 κιλά κέρδισε τον Βούλγαρο Καλίν Μιλανόβ.