Με τη συμμετοχή 287 τζουντόκα από 12 συλλόγους οκτώ ευρωπαϊκών κρατών (Ρουμανία, Τουρκία, Σερβία, Αλβανία, Γεωργία, Βουλγαρία, Μαυροβούνιο, ΠΓΔΜ) αλλά και 28 συλλόγους απ` όλη την Ελλάδα, διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Αμυνταίου, το διεθνές τουρνουά που διοργάνωσε ο ΑΣΑ «Ο Φίλιππος» σε συνεργασία με την ΕΟ Τζούντο.
Πρώτος σύλλογος σε συνολικό αριθμό χρυσών μεταλλίων ήταν ο Πόντος Θεσσαλονίκης Αμπελοκήπων με 12 πρώτες θέσεις, ενώ ακολούθησαν οι Tekirdag Judo Club (Τουρκία) με επτά, η CSKA-Sofia (Βουλγαρία) και Sambo Sportiv Club (Ρουμανία) από πέντε. Οι νικητές σε έφηβους/νεάνιδες, παίδες α`/κορασίδες α` καθώς και παίδες β`/κορασίδες β` (τα αποτελέσματα στο www.hjf.gr/event433/):
ΕΦΗΒΟΙ
-50kg
1 MARTIROSYAN ARMAN CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
2 ATAKLI MEHMET TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
-55kg
1 ΚΑΪΣΕΒ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΤΛΑΣ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ
2 ΦΟΥΛΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΠΟΝΤΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
3 ION MIHAI ANTO SAMBO SPORTIV CLUB (Ρουμανία)
3 ΟΝΟΠΡΟΣΒΙΛΙ ΝΤΑΒΙΤ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
-60kg
1 GOSHUANI GIORGI DMANISI JUDO CLUB (Γεωργία)
2 ΗΛΙΑΔΗΣ ΜΙΡΜΑΝΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ
3 NEDKOV MARTIN CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
3 ΜΟΣΧΟΒΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ε.Ο.Σ ΑΧΑΡΝΩΝ
-66kg
1 GATOVSKI PLAMEN CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
2 IVANOV IVAN CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
3 BASOL ATAKAN TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
3 ΦΥΣΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΥΤΙΚΑΣ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ Μ.Γ.Σ
-73kg
1 ΜΑΡΑΤΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ Χ.Α.Ν.Θ
2 ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΥΤΙΚΑΣ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ Μ.Γ.Σ
3 ΑΓΓΕΛΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ
3 ΜΟΥΣΤΑΚΑΛΗΣ ΜΑΡΤΙΝ ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΩΝ ΤΖΟΥΝΤΟ
-81kg
1 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΡΜΗΣ ΛΕΠΤΟΚΑΡΙΑΣ
-90kg
1 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ ΠΟΝΤΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
ΝΕΑΝΙΔΕΣ Β`
-48kg
1 ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΩΝ ΤΖΟΥΝΤΟ
-52kg
1 IVANOVA GALYA CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
2 ΠΑΧΟΥΜΑ ΜΑΡΙΑ SAKURA Α.Ο
3 ΚΑΛΑΜΠΟΚΑ ΒΕΡΟΝΙΚΑ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ
-57kg
1 ΓΚΑΙΤΑΤΖΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΥΤΙΚΑΣ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ Μ.Γ.Σ
2 HINKINA YOANNA CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
-70kg
1 ΤΕΛΤΣΙΔOY ΕΛΙΣΑΒΕΤ Ε.Ο.Σ ΑΧΑΡΝΩΝ
2 GIGOVA GABRIELA CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
+70kg
1 STOYANOVA ELENA CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
2 ΣΑΒΒΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ
3 ΤΟΥΤΟΥΣΙΑΔΟΥ ΕΥΑ ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ
ΠΑΙΔΕΣ Α
-34kg
1 IASAGASHVILI GODERDZI DMANISI JUDO CLUB (Γεωργία)
-38kg
1 NIAZASHVILI GIORGI AWARD JUDO CLUB (Γεωργία)
2 TUTUNAROV YOAN CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
-42kg
1 NINIASHVILI BAGRATI DMANISI JUDO CLUB (Γεωργία)
2 RADEV MIROSLAV CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
3 BRATOYCHEV VASIL CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
-46kg
1 NINIASHVILI VANO DMANISI JUDO CLUB (Γεωργία)
2 DIMCIC SLAVOLJUB TOPLICANIN JUDO CLUB (Σερβία)
3 SUMER ALPER TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
3 ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Χ.Α.Ν.Θ
-50kg
1 DUDASHVILI LASHA AWARD JUDO CLUB (Γεωργία)
2 CELIK EMRE TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
3 BISHKAROV IVAN CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
3 ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
-55kg
1 ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
2 ΟΡΝΙΘΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΣΗΦ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
-60kg
1 BALABANASHVILI VASILI AWARD JUDO CLUB (Γεωργία)
2 CEKIRDEK EMRE ANIL TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
3 OZTURK SERKAN TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
3 ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ ΒΛΑΔΙΜΗΡΟ ΑΤΛΑΣ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ
-66kg
1 ΝΙΚΗΦΟΡΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΟΝΤΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
2 KEVKHISHVILI GOGA AWARD JUDO CLUB (Γεωργία)
3 MPOLGASSVILI MATEO ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
3 ΠΕΖΙΡΚΙΑΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
-73kg
1 ΜΠΟΥΡΝΤΟΥΛΙ ΑΜΠΡΑΜ ΠΟΝΤΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
2 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ
3 ΓΕΩΡΓΑΝΟΣ ΗΛΙΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ
+73kg
1 CEKIC AHMET CAN TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
2 ΧΑΛΚΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠ SAKURA Α.Ο
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α`
-44kg
1 ONER MELISSA TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
-48kg
1 KESKIN OYKU TUTK TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
2 SHERIFOVSKA BERNA MIOKI JUDO CLUB (ΠΓΔΜ)
-52kg
1 IONESCU CODRINA SAMBO SPORTIV CLUB (Ρουμανία)
2 OZERLER SEYMA TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
-57kg
1 TOKDEMIR EMINE TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
-63kg
1 BASESCA BARBARA PRLILEP PROLETER (ΠΓΔΜ)
2 VUTOVA ILYANA CSKA-SOFIA (Βουλγαρία)
3 ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
ΠΑΙΔΕΣ Β
-30kg
1 STOEV ASPARIH VIHRENJUDO CLUB (Βουλγαρία)
-33kg
1 ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΛΠΙΔΑ Α.Σ
2 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
3 ΜΕΤΑΞΑΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
3 ΝΙΚΟΛΑΕΒ ΧΡΗΣΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΛΠΙΔΑ Α.Σ
-36kg
1 ΑΚΤΖΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΟΝΤΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
2 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΒΙΤΑΛΗΣ ΗΛΙ ΜΙΡΜΑΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ Α.Π.Ε
3 JOVANOVIC DANILO TOPLICANIN JUDO CLUB (Σερβία)
3 STANEV ALEKSANDA OLIMPIA-SOFIA (Βουλγαρία)
-39kg
1 ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΒΛΑΔΙΜΗΡΟ ΜΙΡΜΑΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ Α.Π.Ε
2 ΤΣΙΝΤΣΑΡΑΟΥΛΗ ΖΑΖΑ ΠΟΝΤΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
3 IVANOV METODI VIHRENJUDO CLUB (Βουλγαρία)
3 OLTEANU MARIUS SAMBO SPORTIV CLUB (Ρουμανία)
-42kg
1 YAVUZ ILKER TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
2 ΤΣΟΥΛΦΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΙΡΜΑΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ Α.Π.Ε
3 SALDIK EMRE TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
3 ΚΥΒΕΛΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ SAKURA Α.Ο
-45kg
1 ΦΟΥΛΙΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΟΝΤΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
2 ZLATKOV VLADIMIR VIHRENJUDO CLUB (Βουλγαρία)
3 YILDIRIM M.HAMDI TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
3 ΓΕΩΡΓΟΥΛΑΣ-ΡΕΙ ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ
-48kg
1 ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙ ΠΟΝΤΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
2 ΣΙΑΝΙΔΗΣ ΑΙΜΙΛΙΟΣ ΕΡΜΗΣ ΛΕΠΤΟΚΑΡΙΑΣ
-51kg
1 ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΠΟΝΤΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
2 KOC M. MUSTAFA TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
3 ΚΟΣΤΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΙΡΜΑΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ Α.Π.Ε
3 ΛΙΤΣΜΑΝΟΒ ΡΟΥΝΤΟΛΦ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΛΠΙΔΑ Α.Σ
-55kg
1 ΑΖΟΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ ΠΟΝΤΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
2 ΜΩΥΣΙΔΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
-60kg
1 TRANKOV BORISLAV VIHRENJUDO CLUB (Βουλγαρία)
+60kg
1 ΔΟΥΛΓΕΡΙΔΗΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ ΠΟΝΤΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
2 ΤΣΟΥΜΗΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β
-36kg
1 YAVUZ ZEYNEP SIM TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
2 TRENKOVA ILIANA VIHRENJUDO CLUB (Βουλγαρία)
-39kg
1 AYVAZ AYSE HAZAL TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
-42kg
1 ΤΡΩΙΡΗ ΑΝΔΡΙΑΝΑ ΜΥΤΙΚΑΣ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ Μ.Γ.Σ
-48kg
1 SERBAN MIHAELA ALI SAMBO SPORTIV CLUB (Ρουμανία)
-52kg
1 ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ
2 ΖΕΡΒΑ ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ
3 SENAY GIZEM NUR TEKIRDAG JUDO CLUB (Τουρκία)
ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΕΟΤ