ΛΟΝΔΙΝΟ 2012: Ανασκόπηση -81 κιλών

«Χρυσή» εκδίκηση πήρε ο Νοτιοκορεάτης Γιάε Μπουμ Κιμ από τον Γερμανό Όλε Μπίσοφ στο Ολυμπιακό τουρνουά του Λονδίνου. Τέσσερα χρόνια μετά την απώλεια του χρυσού μεταλλίου από τον ευρωπαίο αντίπαλό του, ο Μπουμ Κιμ επικράτησε με Yuko (O-uchi-gari) στον τελικό της κατηγορίας των -81 κιλών του Ολυμπιακού τουρνουά που φιλοξενείται στο ExCeL και έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου. Να θυμίσουμε ότι επί κινεζικού εδάφους, ο Μπίσοφ είχε επικρατήσει με Yuko του πρωταθλητή κόσμου για το 2011 στο Παρίσι, ο οποίος ωστόσο φρόντισε να πάρει τη ρεβάνς τέσσερα χρόνια αργότερα.

Στο μεταξύ, η παράδοση που θέλει τους Ιάπωνες να μην ανεβάζουν αθλητή στο βάθρο των νικητών της κατηγορίας των -81 κιλών στις δύο τελευταίες διοργανώσεις (Πεκίνο & Αθήνα), συνεχίστηκε και στο Λονδίνο. Ο Τακαχίρο Νακάι στον τελικό των ρεπεσάζ ηττήθηκε με Ippon (Tani-otoshi) σε 2:14 από τον Ρώσο Ιβάν Νιφόντοφ και περιορίστηκε στην πέμπτη θέση της τελικής κατάταξης. Τελευταία φορά που η χώρα του «Ανατέλλοντος Ηλίου» είδε αθλητή να βρίσκεται στη λίστα των νικητών στα -81 κιλά, ήταν το 2000 στο Σίδνεϊ, όταν ο Μακότο Τακιμότο βρέθηκε στο υψηλότερο σκαλοπάτι. Εκτός του Νιφόντο, θέση στο βάθρο των νικητών εξασφάλισε και ο Καναδός Αντουάν Βαλουά Φορτιέ μετά τη νίκη με Yuko επί του Αμερικανού Τράβις Στίβενς.

Εκτός «μάχης», από πολύ νωρίς και συγκεκριμένα από τη φάση των «16», τέθηκαν ο Μαυροβούνιος Σρντιάν Μρβάλιεβιτς και ο Μολδαβός Σέργκιου Τόμα. Ο Μρβάλιεβιτς, ο οποίος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Παρισιού το 2011 ήταν δεύτερος, ηττήθηκε με Waza-ari από τον Καναδό, Αντουάν Βαλουά Φορτιέ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια όπως και ο «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής της γαλλικής πρωτεύουσας, Τόμα, που έχασε επίσης με Waza-ari από τον Ιάπωνα Τακαχίρο Νακάι.

Τέλος, ο Αζέρος Ελνούρ Μαμαντλί, «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Πεκίνου στην κατηγορία των -73 κιλών και σημαιοφόρος της χώρας του στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, στον α` προκριματικό γύρο ηττήθηκε με απόφαση των διαιτητών μετά το golden score, από τον Καναδό Αντουάν Βαλοί Φορτιέ με αποτέλεσμα να αποχαιρετήσει πρόωρα το τουρνουά.

Λεάντρο Γκουιλέιρο (Βραζιλία)-Τακαχίρο Νακάι (Ιαπωνία) 0000-0010 (5:00) Yuko

Εμάνουελ Λουσέντι (Αργεντινή)-Αντουάν Βαλοί Φορτιέ (Καναδάς) 0000-0100 (5:00) Waza-ari

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Λεάντρο Γκουιλέιρο (Βραζιλία)-Τράβις Στίβενς (ΗΠΑ) 0000-0100 (5:00) Waza-ari

Όλε Μπίσοφ (Γερμανία)-Τακαχίρο Νακάι (Ιαπωνία) 1010-0000 (5:00) Ippon

Γιάε Μπουμ Κιμ (Ν. Κορέα)-Εμάνουελ Λουσέντι (Αργεντινή) 0100-0000 (5:00) Waza-ari

Αλέν Σμιτ (Γαλλία)-Εμάνουελ Λουσέντι (Αργεντινή) 0000-1000 (4:23) Ippon

Αντουάν Βαλουά Φορτιέ (Καναδάς)-Σρντιάν Μρβάλιεβιτς (Μαυροβούνιο) 0110-0010 (5:00) Waza-ari

Ιβάν Νιφόντοφ (Ρωσία)-Γιόακιμ Μποτιό (Βέλγιο) 0100-0000 (2:14) GS

* νικητής ο Waza-ari ο Νιφόντοφ στο golden score

Β` ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Λεάντρο Γκουιλέιρο (Βραζιλία)-Κονσταντίνς Οβτσινίκοφς (Λετονία) 0010-0000 (5:00) Yuko

Λίβα Σάριε (Λιβερία)-Σαφουάν Ατάφ (Μαρόκο) 0000-1000 χωρίς αγώνα

Τράβις Στίβενς (ΗΠΑ)-Αλιάζ Σεντέι (Σλοβενία) 1010-0000 (4:16) Ippon

Τόμισλαβ Μαριγιάνοβιτς (Κροατία)-Αφταντίλ Τσρικισβίλι (Γεωργία) 0000-0100 (5:00) Waza-ari

Όλε Μπίσοφ (Γερμανία)-Αντόνιο Κιάνο (Ιταλία) 0100-0000 (5:00) Waza-ari

Ισλάμ Μποζμπάγιεφ (Καζακστάν)-Σάσα Ντενανοί (Τόγκο) 1000-0000 (1:03) Ippon

Τακαχίρο Νακάι (Ιαπωνία)-Μπόας Μινιόνγκα (Ζάμπια) 1000-0000 (0:27) Ippon

Γιάρομιρ Μούσιλ (Τσεχία)-Σέργκιου Τόμα (Μολδαβία) 0000-1000 (3:28) Ippon

Γιάε Μπουμ Κιμ (Ν. Κορέα)-Γιάκιο Ιμάμοφ (Ουζμπεκιστάν) 0010-0000 (5:00) Yuko

Πούτου Βιρανταμούνγκα (Ινδονησία)-Λάζλο Τσοκνιάι (Ουγγαρία) 0000-1000 (1:55) Ippon

Αλέν Σμιτ (Γαλλία)-Γκουλιέμ Έλμοντ (Ολλανδία) 0000-0000 (5:00) GS REF

* νικητής ο Σμιτ με απόφαση των διαιτητών μετά το golden score

Φέτρα Ρατσιμίζιβα (Μαδαγασκάρη)-Εμάνουελ Λουσέντι (Αργεντινή) 0000-1000 (1:15) Ippon

Αντουάν Βαλοί Φορτιέ (Καναδάς)-Γιουάν Μπάρτον (Μ. Βρετανία) 1000-0000 (1:45) Ippon

Γιοσατέκι Ναούλου (Φίτζι)-Σρντιάν Μρβάλιεβιτς (Μαυροβούνιο) 0000-0110 (5:00) Waza-ari

Ιβάν Νιφόντοφ (Ρωσία)-Ρέτζιναλντ Ντε Βιντ (Ανεξάρτητοι Αθλητές) 1000-0000 (3:55) Ippon

Ομάρ Σίμοντς Πία (Παναμά)-Γιόακιμ Μποτιό (Βέλγιο) 0000-1100 (2:18) Ippon

Α` ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Αρτέμ Βασιλένκο (Ουκρανία)-Ισλάμ Μποζμπάγιεφ (Καζακστάν) 0000-1000 (1:36) Ippon

Ελνούρ Μαμαντλί (Αζερμπαϊτζάν)-Αντουάν Βαλοί Φορτιέ (Καναδάς) 0000-0000 (5:00) GS REF