Δύο μετάλλια ο ελληνικός απολογισμός στην Πόλη

Δύο μετάλλια, ήταν ο ελληνικός απολογισμός στο διεθνές τουρνουά Β` κατηγορίας που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη με τη συμμετοχή περίπου 400 αθλητών και αθλητριών από 45 χώρες. Το ασημένιο μετάλλιο της κατηγορίας των -100 κιλών, κατέκτησε ο Διονύσης Ηλιάδης, ενώ ο Βασίλης Ηλιάδης στα +100 κιλά ήταν 3ος. Πολύ κοντά στο βάθρο της κατηγορίας των -90 κιλών βρέθηκε και ο Θεόδωρος Μασμανίδης που κατετάγη 5ος, ενώ την έβδομη θέση κατέκτησαν οι Νίκος Μουζενίδης (-66κ.), Άρης Κοτανίδης (-73κ.) και Ρεβάζι Ζιντιρίδης (-66κ.).

«Ήταν μια πολύ δυνατή διοργάνωση, αλλά σε μία πολύ κακή χρονική περίοδο, αφού οι αθλητές μας βρίσκονται εκτός φόρμας. Το γεγονός ότι έστω και έτσι καταφέραμε να πάρουμε κάποια μετάλλια είναι σημαντικό, κυρίως για λόγους πρεστίζ», είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Νίκος Ηλιάδης.