ΑΦΙΕΡΩΜΑ Κύπελλο Ηλιάδης: Από τα… γεννητούρια έως τον Ντανατσίδη

2012: Πρόβα ευρωπαϊκού τίτλου για Ντανατσίδη-Ματιασβίλι

Πρόβα ευρωπαϊκού τίτλου για δύο θα μπορούσε να ήταν ο τίτλος του 4ου Κύπελλου Ηλιάδης. Ο Αλέξης Ντανατσίδης στα -81 κιλά και ο Γεωργιανός Λεβάνι Ματιασβίλι στα +100 κιλά, αφού πρώτα ξεπέρασαν όλα τα εμπόδια στη διοργάνωση των Νέων Μουδανιών, λίγες εβδομάδες αργότερα… σάρωσαν ότι βρήκαν στο διάβα τους και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 που έγινε στο Πόρετς. Συνολικά 13 αθλητές και αθλήτριες, από τους 283 συνολικά που έλαβαν μέρος (σ.σ. από 18 χώρες), κατάφεραν να φτάσουν σε μετάλλιο τόσο στο 4ο Κύπελλο Ηλιάδης όσο και στο Ευρωπαϊκό της Κροατίας.

Πρώτη δύναμη αναδείχθηκε η Τουρκία με 13 μετάλλια (5-1-7), ενώ ακολούθησε η Γεωργία με 12 (5-1-6). Έξι μετάλλια (2-1-3) πήρε το Αζερμπαϊτζάν, ενώ οκτώ -αλλά με λιγότερα χρυσά- κατέκτησε η Ιταλία (1-4-3). Όσον αφορά την Ελλάδα, πήρε έξι μετάλλια και συγκεκριμένα ένα χρυσό, ένα ασημένιο και τέσσερα χάλκινα.

1

Μπορισλάβα Νταμιάνοβα (Βουλγαρία, -44κ.)

2011: Πρωτιά στο νήμα για την Γεωργία

Στο νήμα κρίθηκε η πρώτη θέση στο 3ο Κύπελλο Ηλιάδης που έγινε στα Νέα Μουδανιά με τη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών από 18 χώρες. Η Γεωργία με τέσσερα χρυσά μετάλλια βρέθηκε στην πρώτη θέση του σχετικού πίνακα, με την Γερμανία ωστόσο να πανηγυρίζει συνολικά τρία περισσότερα (14 έναντι 11) με αποτέλεσμα να πάρει την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη. Η Γεωργία εκτός από τα τέσσερα χρυσά μετάλλια είχε ακόμη ένα ασημένιο και έξι χάλκινα, ενώ αντίστοιχα η Γεωργία είχε τρία χρυσά, πέντε ασημένια και έξι χάλκινα μετάλλια.

Όσον αφορά την Ελλάδα, βρέθηκε στην τέταρτη θέση του πίνακα των μεταλλίων με δύο χρυσά και έξι χάλκινα μετάλλια. Τα χρυσά μετάλλια από ελληνικής πλευράς κατέκτησαν οι Γιώργος Αζωίδης (-66κ.) και Βασιλική Λυμπεροπούλου (-78κ.).

1

2010: Δέκα εθνικές αποστολές, εννέα στα μετάλλια…

Δέκα χώρες συμμετείχαν στο τουρνουά, εννέα εκ των οποίων βρέθηκαν στον πίνακα μεταλλίων. Η Γερμανία με τέσσερα χρυσά, δύο ασημένια μετάλλια και ένα χάλκινο βρέθηκε στην κορυφή της λίστας, ενώ ακολούθησε η Γεωργία με τα ίδια χρυσά, αλλά ένα ασημένιο και τρία χάλκινα μετάλλια.

Η Ελλάδα, τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες, κατέκτησε την δεύτερη θέση. Στους άνδρες, οι εκπρόσωποί μας συγκέντρωσαν 10 μετάλλια, δύο εκ των οποίων χρυσά, με πρωταγωνιστές τους Μιχαήλ Λιλικιν στα -60 κιλά και Ρομάν Μουστόπουλο στα -73 κιλά. Στις γυναίκες, τα ελληνικά «χρώματα» κατέκτησαν πέντε μετάλλια, ένα εκ των οποίων χρυσό με την Παρασκευή Εδιρνελη στα -78 κιλά.

2009: Δεκατριάρι συμμετοχών στα… γεννητούρια

Τα… γεννητούρια του Κυπέλλου Ηλιάδης έγιναν στα Νέα Μουδανιά. Η διοργάνωση έγινε… off season (Οκτώβριος) με αποτέλεσμα στην Χαλκιδική να βρεθούν 78 αθλητές και αθλήτριες από 13 χώρες. Πρώτη χώρα στα μετάλλια, πλην της οικοδέσποινας, αναδείχθηκε η Κροατία με πέντε μετάλλια (3-2-0), ενώ ακολούθησε η Κύπρος με ένα μετάλλιο από κάθε απόχρωση.

Όσον αφορά τους Έλληνες τζουντόκα σάρωσαν τα μετάλλια. Κατέκτησαν συνολικά 19 μετάλλια, εκ των οποίων εννέα χρυσά, και βρέθηκαν στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης, αφήνοντας στη δεύτερη την Κροατία (3-2-0) και στην τρίτη την Κύπρο (1-1-1). Στο πρώτο σκαλί του βάθρου των νικητών βρέθηκαν οι Δημόκριτος Μανουσαρίδης (-60 κιλά), Ρομάν Μουστόπουλος (-73κ.), Γιάννης Στεφανίδης (-81κ.), Γρηγόρης Βοτίκας (-90κ.), Χρήστος Κελλετζιάν (-100κ.), Γιώργος Λαμπρινίδης (+100κ.), Ελένη Μπαλτσίδου (-44κ.), Αντωνία Μαυρίδου (-48κ.) και Σοφία Τσολάνη (-63κ.).