Τρία χρυσά ο Φίλιππος Αμυνταίου, πρώτη με 3×3 η Μπουκουβάλα

Ο Φίλιππος Αμυνταίου «φλερτάρει» με ακόμη ένα τίτλο στην κατηγορία των ανδρών, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που φιλοξενείται στο κλειστό γυμναστήριο Νέων Μουδανιών στη Χαλκιδική. Ο σύλλογος του Αμυνταίου, με το τέλος της πρώτης ημέρας έχει κατακτήσει τρία χρυσά μετάλλια με τους Θόδωρο Μασμανίδη (-90κ.), Νίκο Αμβροσιάδη (-100κ.) και Σουρέν Γιουμουκιάν (+100 κιλά).

 

Όσον αφορά στις γυναίκες, η «χάλκινη» παγκόσμια πρωταθλήτρια του Τόκιο, Ιουλιέτα Μπουκουβάλα, δεν είχε πρόβλημα να κατακτήσει την πρώτη θέση στην κατηγορία των -63 κιλών, σημειώνοντας τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Στον τελικό επικράτησε της Σοφίας Τσολάνη (πρώτη στους Βαλκανικούς U20).

 

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:

 

ΑΝΔΡΕΣ

-73 κιλά

1. Ρομάν Μουστόπουλος (Ολυμπιονίκης Αγ. Ι. Ρέντη)

2. Άρης Κοτανίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)

3. Βίκτωρας Καραμπουρνιώτης (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

3. Όμηρος Λιατήρης (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

-81 κιλά

1. Δαυίδ Τσοκούρης (Τζούντο Χαλκιδικής)

2. Αλέξης Ντανατσίδης (Πατρίδα Θεσσαλονίκης)

3. Παύλος Γκαρακλώβ (Φίλιππος Αμυνταίου)

3. Βλαδίμηρος Ηλιάδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

-90 κιλά

1. Θόδωρος Μασμανίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)

2. Μιχάλης Παυλής (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

3. Γιάννης Στεφανίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

3. Περικλής Ψαλλίδας (Πόντος Αμπελοκήπων)

-100 κιλά

1. Νίκος Αμβροσιάδης (Φίλιππος Αμυνταίου)

2. Γρηγόρης Βοτίκας (Budo Club Θεσσαλονίκης)

3. Λεωνίδας Ηλιάδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

3. Οδυσσέας Τζεϊρανίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)

+100 κιλά

1. Σουρέν Γιουμουκιάν (Φίλιππος Αμυνταίου)

2. Πέτρος Παμπουρτζής (Εθνικός ΓΣ)

3. Μιχάλης Αλεξιάδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

3. Γιώργος Λαμπρινίδης (ΑΟΝ Αργυρούπολης)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

-57 κιλά

1. Σοφία Γιώτση (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

2. Ζωή Σταμπερνά (Πνευματική Κίνηση Βορείων Προαστείων)

3. Ελευθερία Αλεξάκη (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

-63 κιλά

1. Ιουλιέτα Μπουκουβάλα (Νικηφόρος Ανατολής Ιωαννίνων)

2. Σοφία Τσολάνη (ΑΟ Ιλίου)

3. Ειρήνη Σωφρόνη (ΓΑΣ Καλυβίων)

3. Βασιλική Τσολάνη (ΑΟ Ιλίου)

-70 κιλά

1. Κατερίνη Γεωργομήτρου (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

2. Χριστίνα Παλαιοπάνη (ΓΣ Ηλιούπολης)

3. Άννα Χατζηνικολάου (Φλόγα Ρόδου)

-78 κιλά

1. Βασιλική Λυμπεροπούλου (ΑΟΝ Αργυρούπολης)

2. Χριστίνα Βυζανιάρη (ΑΟ Ιλίου)

3. Μαριάνθη Νταβέλη (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

+78 κιλά

1. Ειρήνη Μπουρμπούντελη (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

2. Σοφία Παπαδοπούλου (Μιρμάνης Ξάνθης)

 

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΕΟΤ

X
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux