Τρία μετάλλια ο ελληνικός απολογισμός στο Σέτνιεβο

Τρία μετάλλια, με ελληνικό μάλιστα «εμφύλιο» στον τελικό, καθώς και τρεις πέμπτες θέσεις ήταν ο εντυπωσιακός απολογισμός του ελληνικού τζούντο στο διεθνές τουρνουά νέων-νεανίδων Α` (U20) που διεξήχθη στο Σέτνιεβο της Πολωνίας. Ο Δαυίδ Τσοκούρης ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου των -73 κιλών, επικρατώντας στον τελικό του Νίκου Μουζενίδη με Yuko, ενώ το τρίτο μετάλλιο πήρε ο «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης στους Νέους το 2008, Μιχαήλ Αλεξιάδης. Οι Χρήστος Κελλετζιάν (-100κ.), Δήμητρα Ανδρούτσου (-63κ.) και Ελπίδα Ασλανίδου (-78κ.) περιορίστηκαν στην πέμπτη θέση των κατηγοριών τους.

Τσοκούρης-Μουζενίδης… 2-1

Για τρίτη φορά μέσα σε διάστημα δύο μηνών, ο Τσοκούρης «κονταροχτυπήθηκε» με τον Μουζενίδη για ένα μετάλλιο σε διοργάνωση U20. Στο Βαλκανικό της Λάρισας, ο Μουζενίδης είχε επικρατήσει στο hantei και κατέκτησε την πρώτη θέση, αφήνοντας στη δεύτερη τον αθλητή του Τζούντο Χαλκιδικής, ενώ την προπερασμένη εδβομάδα, στο τουρνουά του Πακς, ήταν η σειρά του Τσκούρη να πάρει τη νίκη στο shido και το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των -73κ. Στο τουρνουά του Σέτνιεβο, οι δύο τζουντόκα χρειάστηκαν από τέσσερις νίκες σε προκριματικά και ημιτελικούς, μέχρι να πάρουν την πρόκριση για τον τελικό, εκεί όπου ο Τσοκούρης με Yuko έφτασε στη νίκη και το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας τον Μουζενίδη στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των νικητών.

Η πορεία των Τσοκούρη και Μουζενίδη προς τον τελικό:

ΦΑΣΗ «32»

Μουζενίδης-Μοχάντ Μπεναμντελουαχέντ (Γαλλία)

101/010

Τσοκούρης-Κάρλος Ντε Μάτος Φερναντές (Ολλανδία)

001/000

Ο Αλεξιάδης που θα βρίσκεται στην αποστολή της Ελλάδας για το Παγκόσμιο U20 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, τον προσεχή Οκτώβριο, είχε τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες και έμεινε τρίτος στη κατηγορία των +100 κιλών. Στον τελικό των ρεπεσάζ ο τζουντόκα του Μιρμάνη Ξάνθης έκαμψε με Ippon την αντίσταση του Λευκορώσου, Ντζιάνις Παρκχαμούκ και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, το οποίο έχασαν στις λεπτομέρειες οι τρεις… πεμπτοθεσίτες. Ο Κελλετζιάν (3-2) ηττήθηκε στον τελικό της δεύτερης «ευκαιρίας» από τον Ουκρανό Λούτσιν Ντμίτρο, η Ανδρούτσου (3-2) έχασε από την Ολλανδέζα Μέγκαν Φαν Χούτουμ, ενώ όσον αφορά στην Ασλανίδου (2-2) γνώρισε την ήττα από την Πολωνέζα, Καταρζίνα Φούρμανεκ.