Πρωτιές για Πόντο και Νικηφόρο στο Πανελλήνιο Π/Κ Α`

Μια εβδομάδα μετά την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο διεθνές τουρνουά του Αμύνταιου, ο Πόντος Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης πρώτευσε και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων Α` που διεξήχθη παράλληλα με αυτό των κορασίδων Α` στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη. Ο σύλλογος της συμπρωτεύουσας συγκέντρωσε δύο χρυσά μετάλλια και ένα ασημένιο (είχε και μια 5η θέση) και πήρε τα σκήπτρα του πολυνίκη που κρατούσε ο Φίλιππος Αμυνταίου από το 2010.

 

Στην αντίστοιχη διοργάνωση των κορασίδων Α`, ο τίτλος κατέληξε στον Νικηφόρο Ανατολής Ιωαννίνων ο οποίος κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια.

 

Σε ατομικό επίπεδο, η Κατερίνα Σπυριδοπούλου (ΕΟΣ Αχαρνών) και ο Χαράλαμπος Φουλίδης (Πόντος Αμπελοκήπων) επανέλαβαν τις περσινές τους επιτυχίες. Ο Φουλίδης όπως και πέρυσι έτσι και εφέτος πρώτευσε στην κατηγορία των -50 κιλών, ενώ η Σπυριδοπούλου βρέθηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου των 48 κιλών, δηλαδή στην αμέσως επόμενη κατηγορία από αυτή που είχε κατακτήσει (44κ.) στο πρωτάθλημα του 2010.

 

Στη διοργάνωση, χορηγός της οποίας ήταν η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας Vodafone, έλαβαν μέρος 121 αθλητές από 44 συλλόγους απ` όλη την Ελλάδα.

 

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία (τα αποτελέσματα στο http://www.hjf.gr/event434/)

 

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

-44 κιλά

1. Κωνσταντίνα Πλούμπη (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)

-48 κιλά

1. Κατερίνα Σπυριδοπούλου (ΕΟΣ Αχαρνών)

2. Δανάη Εξηνταβελόνη (Πανιώνιος ΓΣ)

3. Μαρία Μελά (Φιλαθλητικός Ηρακλείου)

-52 κιλά

1. Βαλεντίνα Ζώτου (Νικηφόρος Ανατολής)

2. Ιωάννα Φωναζάκη (ΑΟ Ιλίου)

3. Έλλη Πρεμέτη (ΓΑΣ Καλυβίων)

-57 κιλά

1. Κωνσταντίνα Δασκάλου (Νικηφόρος Ανατολής Ιωαννίνων)

2. Μαρία Ξυγγέη (Ολύμπιος ΓΣ)

3. Καρίνα Ιορδανίδου (ΕΟΣ Αχαρνών)

3. Ελευθερία Παρτάλη (Φλόγα Ρόδου)

-63 κιλά

1. Κωνσταντίνα Θεοδώρου (Ολύμπιος ΓΣ)

2. Αφροδίτη Ιγγλέση (Πολυδάμας Αγίας Παρασκευής)

3. Ελένη Μαυροπούλου (ΓΑΣ Αλέξανδρος Κατερίνης)

-69 κιλά

1. Γεωργία Γκόμπου (Φλόγα Ρόδου)

2. Κυριακή Κοντού (Φλόγα Ρόδου)

+69 κιλά

1.Αντιγόνη Αλιφέρη (Πολυδάμας Αγ. Παρασκευής)

2. Ιωάννα Σαββάκη (Φίλιππος Αμυνταίου)

3. Ντιάνα Ανδρεάδου (Φιλαθλητικός Ηρακλείου)

 

ΠΑΙΔΕΣ

-38 κιλά

1.Γιώργος Κοροτζίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)

2. Φώτης Μοσχοβής (ΕΟΣ Αχαρνών)

-42 κιλά

1. Θεόδωρος Μπακίτας (Budo Club Θεσσαλονίκης)

-46 κιλά

1. Ελευθέριος Παναγιώτου (Άρης Θεσσαλονίκης)

2. Θεόδωρος Χατζηιωαννίδης (ΓΑΣ Αλέξανδρος Κατερίνης)

3. Ευάγγελος Παναγιώτου (Άρης Θεσσαλονίκης)

3. Αθανάσιος Χρονόπουλος (ΧΑΝΘ)

-50 κιλά

1. Χαράλαμπος Φουλίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)

2. Σέργιος Εμινίδης (Άρης Θεσσαλονίκης)

3. Δημήτρης Καρυπίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

3. Αλέξιος Τσαρμαντίδης (Φιλαθλητικός Ηρακλείου)

-55 κιλά

1. Θεόδωρος Σαράχος (ΑΟΝΑ)

2. Κωνσταντίνος Παναγιώτου (Άρης Θεσσαλονίκης)

3. Ιωσήφ Ορνιθόπουλος (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

3. Σωκράτης Παπαδόπουλος (Ηρακλής Αχαρνών)

-60 κιλά

1. Βλαδίμηρος Λαζαρίδης (Άτλας Πτολεμαίδας)

2. Γιώργος Ρούγκας (ΑΟ Ιλίου)

3. Νίκος Καραγιάννης (ΑΟΝ Αργυρούπολης)

3. Μανώλης Παπαδάκης (ΑΟ Ιλίου)

-66 κιλά

1. Κωνσταντίνος Μωϋσιάδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

2. Γιώργος Νικηφορίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)

3. Κυριάκος Παπαδόπουλος (Ηρακλής Αχαρνών)

3. Νίκος Θεοδωρόπουλος (ΑΕ Πετρούπολης)

-73 κιλά

1. Αμπράμ Μπουρντούλης (Πόντος Αμπελοκήπων)

2. Οδυσσέας Πιτσιάβας (Όγχηστος Λάρισας)

3. Σπύρος Γαλάνης (ΑΟΝ Αργυρούπολης)

3. Χαράλαμπος Καραχάλιος (ΑΟΝ Αργυρούπολης)

+73 κιλά

1. Χαράλαμπος Χαλκίδης (Sakura Κατερίνης)

2. Γιώργος Σιτσινάβα (Μακεδονομάχος)

3. Ιχθύανδρος Κιουρτζίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

3. Μιχαήλ Τσοποζίδης (ΓΕ Φλώρινας)

 

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΕΟΤ

X
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux