Πρωτιά για τους Νέους στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα

Τα διαπιστευτήρια της ενόψει Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, έδωσε η εθνική μας ομάδα των Νέων, στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 που διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία στο ΕΑΚ Νεάπολης της Λάρισας. Με συνολικά 11 μετάλλια, εκ των οποίων τρία χρυσά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέκτησε την πρώτη θέση, αφήνοντας στη δεύτερη τη Σερβία και στην τρίτη τη Ρουμανία. Από την πλευρά της, η εθνική μας ομάδα των Νεανίδων, κατέκτησε δύο μετάλλια, άφησε ωστόσο πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

 

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των αντιπροσωπευτικών μας συγκροτημάτων οι Δημόκριτος Μανουσαρίδης, Νίκος Μουζενίδης, Μιχαήλ Αλεξιάδης και Δήμητρα Ανδρούτσου. Ο Μανουσαρίδης στα -60 κιλά επικράτησε στον τελικό του Βούλγαρου Αλεξάνταρ Κοστόφ, ενώ στον ελληνικό «εμφύλιο», στα -73 κιλά, ο Μουζενίδης επικράτησε του Δαυίδ Τσοκούρη στο hantei. Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε τον τελικό των υπερβαρέων ο Αλεξιάδης, επικρατώντας του Βούλγαρου Μάρτιν Μαρίνκοφ με Ippon (από δύο Waza-ari), ενώ σε ακόμη έναν ελληνοβουλγαρικό τελικό, αυτή τη φορά στα -63 κιλά, η Ανδρούτσου νίκησε με Ippon την Έλενα Γκριγκόροβα.

 

Εκτός του Τσοκούρη που μετά την ήττα από τον Μουζενίδη περιορίστηκε στη δεύτερη θέση, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των -100 κιλών βρέθηκε και ο Χρήστος Κελλετζιάν μετά την ήττα από τον Βούλγαρο Ντάνιελ Ντίτσεφ.

 

Τα ελληνικά χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι Νίκος Αρτζανίδης και Σαρδόνις Φιλιππίδης στα -55 κιλά, ο Κοσμάς Σετσίδης στα -66 κιλά, οι Οδυσσέας Τζεϊρανίδης και Γρηγόρης Βοτίκας στα -90 κιλά, ο Γιώργος Λαμπρινίδης στα +100 κιλά αλλά και η Βασιλική Λυμπεροπούλου στα +78 κιλά.

 

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:

Νέοι (U20)

-55 κιλά

1. Μουράτ Ντόγκαν (Τουρκία)

2. Μπόρισλαβ Γιανακόφ (Βουλγαρία)

3. Νίκος Αρτζανίδης (ΕΛΛΑΔΑ)

3. Σαρδόνις Φιλιππίδης (ΕΛΛΑΔΑ)

-60 κιλά

1. Δημόκριτος Μανουσαρίδης (ΕΛΛΑΔΑ)

2. Αλεξάνταρ Κοστόφ (Βουλγαρία)

3. Καταλίν Μπρατουλέσκου (Ρουμανία)

3. Ιγκόρ Κόσιτς (Σερβία)

-66 κιλά

1. Λούκιτς Ντράγκαν (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

2. Αντρέι Πετράτσε (Ρουμανία)

3. Άντεμ Ρεντζέποφ (Βουλγαρία)

3. Κοσμάς Σετσίδης (ΕΛΛΑΔΑ)

-73 κιλά

1. Νίκος Μουζενίδης (ΕΛΛΑΔΑ)

2. Δαυίδ Τσοκούρης (ΕΛΛΑΔΑ)

3. Λιούμπισα Κοβάσεβιτς (Σερβία)

3. Στέαν Σιλγιέγκοβις (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

-81 κιλά

1. Κρίστιαν Μποντιρλάου (Ρουμανία)

2. Μπόγιαν Ντόσεν (Σερβία)

3. Ζέλικο Μουμίνοβιτς (Μαυροβούνιο)

4. Γκοβεντάριτσα Νέβεν (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

-90 κιλά

1. Λούκα Γκάρτνερ (Σερβία)

2. Μίροσλαβ Ντεμπρένλιεφ (Βουλγαρία)

3. Οδυσσέας Τζεϊρανίδης (ΕΛΛΑΔΑ)

3. Γρηγόρης Βοτίκας (ΕΛΛΑΔΑ)

-100 κιλά

1. Ντάνιελ Ντίτσεφ (Βουλγαρία)

2. Χρήστος Κελλετζιάν (ΕΛΛΑΔΑ)

3. Γκόραν Πργκόνγιτς (Σερβία)

3. Νίκολα Βούλεβιτς (Μαυροβούνιο)

+100 κιλά

1. Μιχαήλ Αλεξιάδης (ΕΛΛΑΔΑ)

2. Μάρτιν Μαρίνκοφ (Βουλγαρία)

3. Γιώργος Λαμπρινίδης (ΕΛΛΑΔΑ)

3. Γιάνκο Ράισιτς (Σερβία)

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ: ΕΛΛΑΔΑ 3-2-6, Βουλγαρία 1-4-1, Σερβία 1-1-4, Ρουμανία 1-1-1, Βοσνία/Ερζεγοβίνη 1-0-2, Τουρκία 1-0-0, Μαυροβούνιο 0-0-2.

 

Νεάνιδες Α` (U20)

-44 κιλά

1. Χιλάλ Γιαλντίζ (Τουρκία)

2. Μαριτσέλα Γκραντιστιεάνου (Ρουμανία)

3. Γιοάνα Νταμιάνοβα (Βουλγαρία)

3. Αλεξάντρα Μίκιτς (Σερβία)

-48 κιλά

1. Γκαμζέ Αϊκετίν (Τουρκία)

2. Ιοάνα Ματέι (Ρουμανία)

3. Μίλιτσα Ντέτσουν (Μαυροβούνιο)

3. Ντεγιάνα Κομλγιένοβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

-52 κιλά

1. Μαϊλίντα Κελμεντί (Αλβανία)

2. Γκεργκάνα Βάτσοβα (Βουλγαρία)

3. Ροξάνα Χάλους (Ρουμανία)

3. Μάσα Σμιλίκοβιτς (Σερβία)

-57 κιλά

1. Ζόριτσα Πρόλε (Σερβία)

2. Ιβελίνα Ιλίεβα (Βουλγαρία)

3. Πίναρ Μπατμάν (Τουρκία)

3. Αλεξάντρα Βίτσιου (Ρουμανία)

-63 κιλά

1. Δήμητρα Ανδρούτσου (ΕΛΛΑΔΑ)

2. Έλενα Γκριγκόροβα (Βουλγαρία)

3. Μπούσρα Κατίπογλου (Τουρκία)

3. Μιλάνα Μίλγκοβιτς (Σερβία)

-70 κιλά

1. Σαμπίνα Χάρασιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

2. Αντφελίνα Ισπάς (Ρουμανία)

3. Μπούσρα Ισίκ (Τουρκία)

3. Ιβάνα Γιάντριτς (Σερβία)

-78 κιλά

1. Τερέζα Ντζούροβα (Βουλγαρία)

2. Γιέλενα Ζάμπιτς (Σερβία)

3. Μποργιάνα Ίβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

3. Σιμόνα Πάβελ (Ρουμανία)

+78 κιλά

1. Λαρίσα Τσέριτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

2. Αλίνα Λοτοροσάνου (Ρουμανία)

3. Βασιλική Λυμπεροπούλου (ΕΛΛΑΔΑ)

3. Νάντιγια Ζείνοβα (Βουλγαρία)

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ: Τουρκία 2-0-3, Βοσνία/Ερζεγοβίνη 2-0-2, Βουλγαρία 1-3-2, Σερβία 1-1-4, ΕΛΛΑΔΑ 1-0-1, Αλβανία 1-0-0, Ρουμανία 0-4-3, Μαυροβούνιο 0-0-1

X
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux