Πανελλήνια Ε/Ν-Π/Κ Β: Πρώτευσαν Πόντος Αμπ., ΑΟΝΑ, Αστραπή, Ντινάμο & Όλυμπος Μουδανιών

Παρουσία του Τζούλιου Συναδινού, συμβούλου του Υφυπουργού Αθλητισμού Σταύρου Κοντονή αλλά και του Ιωάννη Δρίβα, υπεύθυνου τομέα αθλητισμού ΣΥΡΙΖΑ, πραγματοποιήθηκαν στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων τα πανελλήνια πρωταθλήματα εφήβων/νεανίδων και παίδων/κορασίδων Β`. Ο κ. Συναδινός είχε πολύωρη συζήτηση με τον πρόεδρο της ΕΟ Τζούντο, Γιάννη Καφενταράκη, αλλά και τον εθνικό προπονητή, Νίκο Ηλιάδη, σχετικά με το «παρών» αλλά και το μέλλον του ελληνικού τζούντο αλλά και την κρίσιμη καμπή στην οποία βρίσκεται ο ελληνικός αθλητισμός σχεδόν 1.5 χρόνο πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι πρώτευσαν ο Πόντος Αμπελοκήπων (έφηβοι), ΑΟΝ Αργυρούπολης (νεάνιδες) και Αστραπή Πετρούπολης (κορασίδες Β`), ενώ στους παίδες Β` ισοβάθμισαν στην πρώτη θέση οι ΑΣ Ντινάμο Αττικής και Όλυμπος Μουδανιών.

Στη συνολική κατάταξη παίδων-κορασίδων Β` η πρώτη θέση κατέληξε στην Αστραπή Πετρούπολης με 3 χρυσά μετάλλια και ένα χάλκινο, ενώ ακολούθησαν Sakura Κατερίνης (1-1-3) και ΑΟΝ Αργυρούπολης (1-1-3).Στην αντίστοιχη κατάταξη των εφήβων-νεανίδων πρώτευσε ο Φίλιππος Αμυνταίου με 4 χρυσά, ένα ασημένιο και τέσσερα χάλκινα μετάλια, ενώ ακολούθησαν οι Πόντος Αμπελοκήπων (4-1-0) και ΑΕ Πετρούπολης (1-2-0).

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:
ΕΦΗΒΟΙ
-50 κιλά
1. Ιωάννης Αγκτζίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)
2. Αλέξανδρος Ελευθεριάδης (Αλέξανδρος Κατερίνης)
3. Ηλίας Σιρανίδης (Μαχητής Βύρωνα)
3. Ματθαίος Τσαρμαντίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
-55 κιλά
1. Γιώργος Κοροζίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Ιωάννης Ζουρνατζίδης (Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρέντη)
3. Αιμιλιανός Γκολσταίν (Άρης Θεσσαλονίκης)
3. Δημήτρης Καϊσόπουλος (Ηρακλής Ερμιονίδας)
-60 κιλά
1. Αθανάσιος Φουλίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)
2. Γιώργος Τσαρμαντίδης (Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρέντη)
3. Ιωάννης Μακαρίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
3. Γρηγόριος Ντανατσίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
-66 κιλά
1. Χαράλαμπος Φουλίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)
2. Κωνσταντίνος Αγγελίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)
3. Γεώργιος Μαρκαριάν (Φίλιππος Αμυνταίου)
3. Λεόντιος Τσακλίδης (Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρέντη)
-73 κιλά
1. Βασίλειος Φιλιππίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)
2. Νικόλαος Θεοδωρόπουλος (ΑΕ Πετρούπολης)
3. Θεόδωρος Ιωσηφίδης (Βικτώρια ΑΟ)
3. Γεώργιος Ρούγκας (ΑΟ Ιλίου)
-81 κιλά
1. Βασίλειος Μπαλαμπανασβίλι (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Αλέξιος Γκαρακλίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
3. Ευστάθιος Καριοφυλλίδης (Βικτώρια ΑΟ)
3. Γεράσιμος Μυρίλλας (ΓΣ Ηλιούπολης)
-90 κιλά
1. Μάρκος Παπαδόπουλος (Μιρμάνης Ξάνθης)
2. Δημήτριος Παπαθανάσης (ΑΣΔΑ Χαλανδρίου)
3. Νικόλαος Πεζιρκιανίδης (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
3. Αλέξανδρος Χατζίδης (Βικτώρια ΑΟ)
+90 κιλά
1. Δημήτριος Τσουμήτας (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Ιχθύανδρος Κιουρτζίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)
ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ: Πόντος Αμπελοκήπων 4-1-0, Φίλιππος Αμυνταίου 3-1-4, Μιρμάνης Ξάνθης 1-1-0, Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρέντη 0-2-1, ΑΕ Πετρούπολης 0-1-0, Αλέξανδρος Κατερίνης 0-1-0, ΑΣΔΑ Χαλανδρίου 0-1-0…

ΝΕΑΝΙΔΕΣ
-44 κιλά
1. Στελίνα Πολυγαράκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
-48 κιλά
1. Διονυσία Τζιώτη (ΑΕ Πετρούπολης)
2. Αθανασία Ζαριώπη (Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρέντη)
3. Βαλέρια Ασκίδου (Sakura AO)
3. Σαββίνα Δρη (ΑΣ Νέων Καλύμνου)
-52 κιλά
1. Κωνσταντίνα Λαζαρίδου (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Ευδοκία Θεοδώρου (ΑΕ Πετρούπολης)
3. Άννα Μαρία Καμπούρη (Ζυγός Ρόδου)
3. Αθανασία Χριστοπούλου (Πολυδάμας Αγ.Παρασκευής)
-57 κιλά
1. Αγγελική Παπαστάμου (Πανιώνιος ΓΣ)
2. Καρίνα Ιορδανίδου (ΕΟΣ Αχαρνών)
3. Αριστέα Δασκαλάκη (Ολύμπιος ΓΣ)
3. Μαρία Σπυροπούλου (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
-63 κιλά
1. Άννα Τασάκου (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
2. Μίνα Αγνέτα Ρίκεν (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
3. Ελένη Γαρυφαλλίδου (Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας)
3. Σημέλα Κυρμιλίδου (Μιρμάνης Ξάνθης)
-70 κιλά
1. Νικολέτα Σαρβανίδου (Άρης Θεσσαλονίκης)
2. Ελπίδα Κατσαούνη (Εύαθλος ΑΣ)
3. Πηνελόπη Θεοδωρίδου (Νικηφόρος Ανατολής)
3. Μαρία Ξυγγένη (Ολύμπιος ΓΣ)
+70 κιλά
1. Παναγιώτα Παύλου (ΑΣ Τζούντο Παύλο Βοιωτίας)
2. Φωτεινή Καλογεροπούλου (Πολυδάμας ΑΣ)
3. Δήμητρα Καλπακτζίδου (Φλόγα Ρόδου)
ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ: ΑΟΝ Αργυρούπολης 1-1-1, ΑΕ Πετρούπολης 1-1-0, ΑΣ Τζούντο Παύλο Βοιωτίας 1-0-0, Άρης Θεσσαλονίκης 1-0-0, ΓΣ Ηλιούπολης 1-0-0, Πανιώνιος ΓΣ 1-0-0, Φίλιππος Αμυνταίου 1-0-0…

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β`
-30 κιλά
1. Χριστίνα Μόσαλου (Αστραπή ΑΟΠ)
2. Αναστασία Πατινιώτη (Ακαδημία Πολεμικών Τεχνών)
-33 κιλά
1. Σπυριδούλα Αντωνίου (ΑΓΣ Πρωτέας Ραφήνας)
2. Ελένη Εφραιμίδου (Sakura Κατερίνης)
3. Αναστασία Δήμα (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
3. Στέλλα Μαρία Τακαντζιά (ΓΑΣ Ίκαρος)
-36 κιλά
1. Δέσποινα Εφραιμίδου (Sakura AO)
2. Νικολέτα Ερμίδου (ΑΟ Ραφήνας)
-39 κιλά
1. Ανίτα Τζελάι (Φλόγα Ρόδου)
2. Δήμητρα Μουχά (Όγχηστος ΠΑΑΠ)
3. Μαρία Κιουρτζίδου (Sakura AO)
3. Μαρία Αντωνία Κουτσιώρη (Προμηθέας Λάρισας)
-42 κιλά
1. Ευαγγελία Σιμάκου (Αστραπή ΑΟΠ)
2. Αλεξάνδρα Βελλή (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
3. Ραφαέλα Κεσσέ (Ηρακλής Ερμιονίδας)
3. Σοφία Νόβα (ΝΟ Καρύστου)
-45 κιλά
1. Χριστίνα Βαθιώτου (Πολυδάμας Αγ.Παρασκευής)
2. Πηνελόπη Ζαχαριουδάκη (Ολύμπιος ΓΣ)
3. Βασιλική Σχοινά (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
-48 κιλά
1. Αθανασία Σκιαδαρέση (Αστραπή ΑΟΠ)
2. Αντωνία Μπαλατσούρα (ΝΟ Καρύστου)
-52 κιλά
1. Άννα Ιωάννου (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
2. Αρετή Αβραμίδου (ΑΣΔΑ Χαλανδρίου)
-57 κιλά
1. Ραφαέλα Μαρινάκη (DANRO)
2. Γεωργία Τερλιγκάκη (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)
3. Αλίκη Αλεξανδρίδη (Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας)
3. Ορνέλα Σάλο (Πανηπειρωτικός ΑΣ)
+57 κιλά
1. Μαρία Νίκη Βούλπασιν (Πανελλήνιος ΓΣ)
2. Παναγιώτα Μπαζάκα (Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας)
ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ: Αστραπή ΑΟ Πετρούπολης 3-0-0, Sakura Κατερίνης 1-1-1, Πολυδάμας Αγ. Παρασκευής 1-0-0, ΣΑΠΚ Νεάπολης 1-0-0, Φλόγα Ρόδου 1-0-0, DANRO 1-0-0, ΑΓΣ Πρωτέας Ραφήνας 1-0-0, Πανελλήνιος ΓΣ 1-0-0…

ΠΑΙΔΕΣ Β`
-29 κιλά
1. Βασίλης Αρχοντόπουλος (ΑΣ Ντινάμο Αττικής)
2. Γιώργος Μαυρίδης (ΕΟΣ Αχαρνών)
3. Ιωάννης Γιαννούλης (ΓΣ Ηλιούπολης)
-32 κιλά
1. Ζενουλά Πούλα (ΑΣ Σπαρτιάτες)
2. Σάββας Κιουρτζίδης (Ολύμπος ΑΠΣ Μουδανιών)
3. Ντανίλο Σμιρνόφ (Πανιώνιος ΓΣ)
3. Γεώργιος Χέκουρι (Ερμής ΑΟ)
-35 κιλά
1. Θεόδωρος Σταμούλης (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)
2. Βασίλης Καλογερόπουλος (Πολυδάμας Αγ.Παρασκευής)
3. Τρύφωνας Θεοδοσιόπουλος (Ολύμπιος ΓΣ)
3. Πέτρος Παπαγεωργίου (Sakura AO)
-38 κιλά
1. Νικηφόρος Κοντοκώστας (Πανιώνιος ΓΣ)
2. Γιάννης Ελευθερίου (ΝΟ Καρύστου)
3. Οδυσσέας Τζαμάκος (ΑΕ Πετρούπολης)
3. Ελευθέριος Χριστάκης (Μύτικας Λιτοχώρου)
-42 κιλά
1. Κωνσταντίνος Γκιβιασβίλι (Όλυμπος ΑΕΠ Μουδανιών)
2. Σωτήριος Κωνσταντινίδης (ΑΣ Ντινάμο Αττικής)
3. Αναστάσιος Καραμανώφ (Πανιώνιος ΓΣ)
3. Δημήτρης Σπυρόπουλος (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
-46 κιλά
1. Γεώργιος Χαλκίδης (Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρέντη)
2. Δημήτριος Ράπτης (ΝΟ Καρύστου)
3. Σάββας Ζαϊμίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
3. Βασίλης Βαρβαρήγος (Εθνικός ΓΣ)
-50 κιλά
1. Παναγιώτης Κωφίδης (Βικτώρια ΑΟ)
2. Σταύρος Δούμας (Κλειτόμαχος)
3. Φίλιππος Κελεπούρης (Αίαντας Τρικάλων)
3. Χρήστος Παπαδόπουλος (Sakura AO)
-55 κιλά
1. Ευάγγελος Καλογήρου (Σπάρτακος Ιωαννίνων)
2. Γεώργιος Πέτρης (Αττικός ΑΟ)
3. Αλέξιος Μιχαηλίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)
3. Άγγελος Φλαμπουράκης (Ζυγός Ρόδου)
-60 κιλά
1. Κωνσταντίνος Παπαχρήστος (Ολύμπιος ΓΣ)
2. Ηλίας Δάλλας (ΓΣ Ηλιούπολης)
3. Κωνσταντίνος Καλαϊτσίδης (Μακεδονομάχος)
3. Φίλιππος Καμπούρης (Φλόγα Ρόδου)
+60 κιλά
1. Νικόλαος Κοντόπουλος (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
2. Σάββας Τσιτηρίδης (ΕΟΣ Αχαρνών)
3. Σωτήρης Καλαϊτσίδης (Μακεδονομάχος)
3. Δημήτρης Στρούμπας (Αστραπή ΑΟΠ)
ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ: ΑΣ Ντινάμο Αττικής 1-1-0, Όλυμπος ΑΠΣ Μουδανιών 1-1-0, Πανιώνιος 1-0-2, ΑΟΝ Αργυρούπολης 1-0-1, Ολύμπιος ΓΣ 1-0-1, ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας 1-0-0, ΑΣ Σπαρτιάτες 1-0-0, Βικτώρια ΑΟ 1-0-0, Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρέντη 1-0-0, Σπάρτακος Ιωαννίνων 1-0-0…

X
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux