Ξεπερνάει κάθε προσδοκία η συμμετοχή στο πανελλήνιο Α/Γ

Η κορυφαία αγωνιστική εκδήλωση του τζούντο, το πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών, θα πραγματοποιηθεί αύριο (Σάββατο) και την Κυριακή στο κλειστό γυμναστήριο της Αργυρούπολης. Η συμμετοχή στην αγωνιστική εκδήλωση που παραδοσιακά κλείνει τον κύκλο των εγχώριων διοργανώσεων της ΕΟ Τζούντο, ξεπερνάει κάθε προσδοκία. Συνολικά 335 αθλητές και 44 αθλήτριες από 64 συλλόγους απ` όλη την Ελλάδα θα βρεθούν στα τατάμι του κλειστού γυμναστηρίου της Αργυρούπολης, με στόχο την ατομική αλλά και τη συλλογική διάκριση.

 

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα επιστρέφει στην Αργυρούπολη για πρώτη φορά μετά το 1996, ενώ συνολικά αυτή θα είναι η τέταρτη φορά που θα φιλοξενήσει την κορυφαία εκδήλωση της ΕΟ Τζούντο. Σε συλλογικό επίπεδο, ο Φίλιππος Αμυνταίου στους άνδρες θα προσπαθήσει να διευρύνει το σερί που έχει από το 2002 οπότε και κατακτά ανελλιπώς τον τίτλο (έχει συνολικά 10 τα τελευταία 11 χρόνια), ενώ τα σκήπτρα στις γυναίκες από το περσινό πρωτάθλημα στα Μουδανιά, έχει ο ΣΑΠΚ Νεάπολης. Να σημειωθεί ότι στις γυναίκες, την τελευταία πενταετία, τέσσερις σύλλογοι (Πανελλήνιος, Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρ.), Νικηφόρος Ανατολής, ΣΑΠΚ Νεάπολης) βρέθηκαν με τον τίτλο του πρωταθλητή με την ομάδα των Ιωαννίνων να έχει δύο σερί (2008, 2009).

 

Οι αγώνες και τις δύο ημέρες αρχίζουν στις 10:30.

 

Το πρόγραμμα της διοργάνωσης:

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

Άνδρες: -73, -81,-90,-100, +100 κιλά

Γυναίκες: -57, -63, -70, -78, +78 κιλά

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

Άνδρες: -60, -66 και OPEN

Γυναίκες: -48, -52 και OPEN

 

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία στη διοργάνωση του 2010

ΑΝΔΡΕΣ

-60 κιλά

1. Δημόκριτος Μανουσαρίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)

2. Μιχαήλ Ποποβίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)

3. Μιχάλης Καλανίδης (ΕΟΣ Αχαρνών)

3. Νίκος Σονίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

-66 κιλά

1. Λαυρέντης Αλεξανίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)

2. Μανώλης Σαββίδης (Βικτώρια Θεσσαλονίκης)

3. Αλέξης Ηλιάδης (ΕΟΣ Αχαρνών)

3. Μιχαήλ Λίλικιν (Sakura Κατερίνης)

Όπεν

1. Μιχαήλ Αλεξιάδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

2. Θεόδωρος Μασμανίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)

3. Ευάγγελος Σκανδάλης (Άρης Ιωαννίνων)

3. Οδυσσέας Τζεϊρανίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)

-73 κιλά

1. Ρομάν Μουστόπουλος (Ολυμπιονίκης Αγ. Ι. Ρέντη)

2. Άρης Κοτανίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)

3. Βίκτωρας Καραμπουρνιώτης (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

3. Όμηρος Λιατήρης (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

-81 κιλά

1. Δαυίδ Τσοκούρης (Τζούντο Χαλκιδικής)

2. Αλέξης Ντανατσίδης (Πατρίδα Θεσσαλονίκης)

3. Παύλος Γκαρακλώβ (Φίλιππος Αμυνταίου)

3. Βλαδίμηρος Ηλιάδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

-90 κιλά

1. Θόδωρος Μασμανίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)

2. Μιχάλης Παυλής (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

3. Γιάννης Στεφανίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

3. Περικλής Ψαλλίδας (Πόντος Αμπελοκήπων)

-100 κιλά

1. Νίκος Αμβροσιάδης (Φίλιππος Αμυνταίου)

2. Γρηγόρης Βοτίκας (Budo Club Θεσσαλονίκης)

3. Λεωνίδας Ηλιάδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

3. Οδυσσέας Τζεϊρανίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)

+100 κιλά

1. Σουρέν Γιουμουκιάν (Φίλιππος Αμυνταίου)

2. Πέτρος Παμπουρτζής (Εθνικός ΓΣ)

3. Μιχάλης Αλεξιάδης (Μιρμάνης Ξάνθης)

3. Γιώργος Λαμπρινίδης (ΑΟΝ Αργυρούπολης)

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ: Φίλιππος Αμυνταίου 5-2-3, Μιρμάνης Ξάνθης 1-0-5, Τζούντο Χαλκιδικής 1-0-0, Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρ. 1-0-0, ΟΤΝ Φιλαδέλφειας 0-1-2.

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

-48 κιλά

1. Σοφία Μαραζοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)

2. Φανή Ψαθά (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

3. Ελένη Μπαλτζίδου (Βικτώρια Θεσσαλονίκης)

3. Αλεξία Σεβαστίδου (Φλόγα Ρόδου)

-52 κιλά

1. Αναστασία Σαραντοπούλου (Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρέντη)

2. Αντωνία Μαυρίδου (Βικτώρια Θεσσαλονίκης)

3. Βασιλική Σαραντοπούλου (ΕΟΣ Αχαρνών)

-57 κιλά

1. Σοφία Γιώτση (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

2. Ζωή Σταμπερνά (Πνευματική Κίνηση Βορείων Προαστείων)

3. Ελευθερία Αλεξάκη (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

-63 κιλά

1. Ιουλιέτα Μπουκουβάλα (Νικηφόρος Ανατολής Ιωαννίνων)

2. Σοφία Τσολάνη (ΑΟ Ιλίου)

3. Ειρήνη Σωφρόνη (ΓΑΣ Καλυβίων)

3. Βασιλική Τσολάνη (ΑΟ Ιλίου)

-70 κιλά

1. Κατερίνη Γεωργομήτρου (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

2. Χριστίνα Παλαιοπάνη (ΓΣ Ηλιούπολης)

3. Άννα Χατζηνικολάου (Φλόγα Ρόδου)

-78 κιλά

1. Βασιλική Λυμπεροπούλου (ΑΟΝ Αργυρούπολης)

2. Χριστίνα Βυζανιάρη (ΑΟ Ιλίου)

3. Μαριάνθη Νταβέλη (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

+78 κιλά

1. Ειρήνη Μπουρμπούντελη (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

2. Σοφία Παπαδοπούλου (Μιρμάνης Ξάνθης)

Όπεν

1. Σοφία Τσολάνη (ΑΟ Ιλίου)

2. Σοφία Παπαδοπούλου (Μιρμάνης Ξάνθης)

3. Κατερίνα Γεωργομήτρου (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

3. Ειρήνη Μπουρμπουντέλη (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ: ΣΑΠΚ Νεάπολης 2-0-2, ΑΟ Ιλίου 1-2-1, ΟΤΝ Φιλαδέλφειας 1-1-2, ΓΣ Ηλιούπολης 1-1-0, Νικηφόρος Ανατολής 1-0-1.

 

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα γίνεται με τη χορηγία της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας VODAFONE, η οποία βρέθηκε στο πλευρό της ΕΟ Τζούντο και στις διοργανώσεις των… μικρών που έγιναν την περασμένη εβδομάδα στο Ρέντη και συγκεκριμένα το πανελλήνιο παίδων-κορασίδων Α` και διασυλλογικό παίδων-κορασίδων Β` Νοτίου Ελλάδας.

 

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΕΟΤ

X
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux