ΛΟΝΔΙΝΟ 2012: Ανασκόπηση -66 κιλών

Οι αγωνιστικές περγαμηνές που συνόδευαν τον Λάσα Σαβντατουασβίλι στο ταξίδι για το Λονδίνο ήταν ελάχιστες. Το γεγονός, άλλωστε, ότι είναι μόλις 20 χρονών δεν θα του επέτρεπε κάτι περισσότερο, τουλάχιστον σε επίπεδο ανδρών. Ωστόσο, όχι μόνο κατάφερε να προκριθεί στον τελικό της κατηγορίας των -66 κιλών στο Ολυμπιακό τουρνουά τζούντο «Λονδίνο 2012», αλλά κατάφερε να βρεθεί και στην κορυφή, αποδεικνύοντας ότι η σχολή της Γεωργίας είναι μία από τις καλύτερες στον κόσμο. Ο Σαβντατουασβίλι επικράτησε στον τελικό με Yuko του Ούγγρου Μίκλος Ουνγκβαρί, ενώ στον ημιτελικό είχε κάμψει την αντίσταση και του Ιάπωνα Μασάχι Εμπινούμα με Ippon, δύο λεπτά και 11 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα.

 

Ο Εμπινούμα, έστω κι αν χρειάστηκε μια αλλαγή απόφασης των διαιτητών στον αγώνα απέναντι στον Νοτιοκορεάτη Γιουν Χο Τσο (σ.σ με πρωτοβουλία του υπεύθυνου διαιτησίας που επανεξέτασε το βίντεο του αγώνα μετά τις έντονες διαμαρτυρίες των θεατών), έσωσε το ιαπωνικό γόητρο κατά την δεύτερη ημέρα του Ολυμπιακού τουρνουά. Ο Εμπινούμα νίκησε τον Πάβελ Ζαγκρόντικ στο golden score του τελικού των ρεπεσάζ (με Ippon) και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των -66 κιλών, όπως και ο Χο Τσο, ο οποίος νίκησε στον τελικό των ρεπεσάζ του Ισπανού Σουγκόι Ουριάρτε, επίσης με απόφαση των διαιτητών μετά την ολοκλήρωση και του golden score.

 

ΤΕΛΙΚΟΣ

Λάσα Σαβντατουασβίλι (Γεωργία)-Μίκλος Ουνγκβαρί (Ουγγαρία) 0010-0000 (5:00) Yuko

 

ΤΕΛΙΚΟΙ ΡΕΠΕΣΑΖ

Πάβελ Ζαγκρόντικ (Πολωνία)-Μασάχι Εμπινούμα (Ιαπωνία) 0100-1100 (4:03) GS * Νικητής ο Εμπινούμα με Waza-ari

Γιουν Χο Τσο (Ν. Κορέα)-Σουγκόι Ουριάρτε (Ισπανία) 0000-0000 (5:00) GS* Νικητής ο Χο Τσο με απόφαση των διαιτητών

 

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Σουγκόι Ουριάρτε (Ισπανία)-Μίκλος Ουνγκβαρί (Ουγγαρία) 0000-0010 (5:00) Yuko

Λάσα Σαβντατουασβίλι (Γεωργία)-Μασάχι Εμπινούμα (Ιαπωνία) 1000-0000 (2:14) Ippon

 

Α` ΓΥΡΟΣ ΡΕΠΕΣΑΖ

Ταρλάν Καρίμοφ (Αζερμπαϊτζάν)-Πάβελ Ζαγκρόντικ (Πολωνία) 0000-0100 (5:00) Ippon

Κόλις Όουτς (Μ. Βρετανία)-Γιουν Χο Τσο (Ν. Κορέα) 0000-0020 (5:00) Yuko

 

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Ταρλάν Καρίμοφ (Αζερμπαϊτζάν)-Σουγκόι Ουριάρτε (Ισπανία) 0000-0020 (5:00) Yuko

Πάβελ Ζαγκρόντικ (Πολωνία)-Μίκλος Ουνγκβαρί (Ουγγαρία) 0000-0010 (5:00) Yuko

Κόλις Όουτς (Μ. Βρετανία)-Λάσα Σαβντατουασβίλι (Γεωργία) 0000-0100 (3:38) GS * νικητής με Yuko ο Σαβντατουσβίλι

Μασάχι Εμπινούμα (Ιαπωνία)-Γιουν Χο Τσο (Ν. Κορέα) 0000-0000 (5:00) GS REF * νικητής ο Εμπινούμα με απόφαση των διαιτητών μετά το golden score

 

ΦΑΣΗ «16»

Ταρλάν Καρίμοφ (Αζερμπαϊτζάν)-Αχμέντ Αουάντ (Αίγυπτος) 0020-0000 (5:00) Yuko

Σουγκόι Ουριάρτε (Ισπανία)-Ντάνιελ Γκαρσία Γκονζάλες (Ανδόρα) 0130-0000 (5:00) Waza-ari

Πάβελ Ζαγκρόντικ (Πολωνία)-Αρμέν Ναζαριάν (Αρμενία) 0110-0100 (4:49) GS* πρόκριση με Waza-ari ο Ζαγκρόντικ

Ροκ Ντράκσιτς (Σλοβενία)-Μίκλος Ουνγκβαρί (Ουγγαρία) 0000-0010 (5:00) Yuko

Τσαγκαανμπαατάρ Κασμπαατάρ (Μογγολία)-Κόλις Όουτς (Μ. Βρετανία) 0000-0010 (5:00) Yuko

Νταβίντ Λαρός (Γαλλία)-Λάσα Σαβντατουασβίλι (Γεωργία) 0000-1000 (3:06) Ippon

Μασάχι Εμπινούμα (Ιαπωνία)-Σεργκέι Λιμ (Καζακστάν) 0100-0000 (4:02) GS* πρόκριση με Waza-ari ο Εμπινούμα

Γιουν Χο Τσο (Ν. Κορέα)-Μιρζαχίντ Φαρμόνοφ (Ουζμπεκιστάν) 0010-0000 (3:27) GS* πρόκριση με Yuko ο Γιουν Χο Τσο

 

Β` ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Μούσα Μογκουσκόφ (Ρωσία)-Ταρλάν Καρίμοφ (Αζερμπαϊτζάν) 0010-0020 (5:00) GS* νικητής ο Καρίμοφ

Αχμέντ Αουάντ (Αίγυπτος)-Χουμέντ Αλντερέι (Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα) 1010-0000 (2:39) Ippon

Σουγκόι Ουριάρτε (Ισπανία)-Τζέιμι Μάτα (Αρούμπα) 1000-0000 (1:12) Ippon

Ντάνιελ Γκαρσία Γκονζάλες (Ανδόρα)-Αμπραχάμ Ασεβέδο (Παραγουάη) 1000-0000 (2:22) Ippon

Λεάντρο Κούνια (Βραζιλία)-Πάβελ Ζαγκρόντικ (Πολωνία) 0000-0100 (5:00) Waza-ari

Ρέιμοντ Οβίνου (Παπούα Νέα Γουϊνέα)-Αρμέν Ναζαριάν (Αρμενία) 0000-1000 (0:22) Ippon

Ροκ Ντράκσιτς (Σλοβενία)-Ρικάρντο Βαλντεράμα (Βενεζουέλα) 1000-0000 (4:00) Ippon

Εντερμίς Σάντσες (Μπελιζέ)-Μίκλος Ουνγκβαρί (Ουγγαρία) 0000-1000 (0:18) Ippon

Τσαγκαανμπαατάρ Κασμπαατάρ (Μογγολία)-Και Βεν Του (Κινεζική Ταϊπέι) 0110-0010 (5:00) Waza-ari

Ιβο Ντος Σάντος (Αυστραλία)-Κόλις Όουτς (Μ. Βρετανία) 0000-0020 (5:00) Yuko

Νταβίντ Λαρός (Γαλλία)-Νταν Φάσιε (Ρουμανία) 1000-0000 (0:51) Ippon

Λάσα Σαβντατουασβίλι (Γεωργία)-Αλεχάντρο Ζουνίγκα (Χιλή) 1010-0000 (1:54) Ippon

Μασάχι Εμπινούμα (Ιαπωνία)-Σάσα Μεχμέντοβιτς (Καναδάς) 1110-0000 (2:50) Ippon

Σεργκέι Λιμ (Καζακστάν)-Μάρτιν Ιβάνοφ (Βουλγαρία) 0100-0000 (5:00) Waza-ari

Γιουν Χο Τσο (Ν. Κορέα)-Σέρχι Ντρεμπότ (Ουκρανία) 0010-0000 (5:00) Yuko

Μιρζαχίντ Φαρμόνοφ (Ουζμπεκιστάν)-Αχμέντ Γιουσέφ Ελκαβισέχ (Λιβύη) 1011-0000 (4:26) Ippon

 

Α` ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Σουγκόι Ουριάρτε (Ισπανία)-Φραντζέσκο Φαράλντο (Ιταλία) 1000-0000 (1:46) Ippon

Ατζμαλ Φαϊζάντα (Αφγανιστάν)-Μίκλος Ουνγκβαρί (Ουγγαρία) 0000-1000 (0:17) Ippon

Νταβίντ Λαρός (Γαλλία)-Γκόλαν Πόλακ (Ισραήλ) 0010-0000 (5:00) Yuko

Κάρλος Φιγκερόα (Ελ Σαλβαδόρ)-Σάσα Μεχμέντοβιτς (Καναδάς) 0000-0100 (5:00) Waza-ari

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. Λάσα Σαβντατουασβίλι (Γεωργία)

2. Μίκλος Ουνγκβαρί (Ουγγαρία)

3. Μασάχι Εμπινούμα (Ιαπωνία)

3. Γιουν Χο Τσο (Ν. Κορέα)

5. Σουγκόι Ουριάρτε (Ισπανία)

5. Πάβελ Ζαγκρόντικ (Πολωνία)

7. Κόλις Όουτς (Μ. Βρετανία)

7. Ταρλάν Καρίμοφ (Αζερμπαϊτζάν)

 

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΕΟΤ

X
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux