ΛΟΝΔΙΝΟ 2012: Ανασκόπηση -52 κιλών

Το χρυσό μετάλλιο, το οποίο της στέρησε στο Πεκίνο η Κινέζα Σιαν Ντονγκμέι, κατέκτησε έστω και με καθυστέρηση τεσσάρων ετών η Κουμ-Αε Αν. Στον τελικό της κατηγορίας των -52 κιλών για το Ολυμπιακό τουρνουά τζούντο «Λονδίνο 2012», η Αν επικράτησε με Yuko στο golden score της Γιανέτ Μπερμόι Ακόστα από την Κούβα και για δεύτερη συνεχή διοργάνωση βρέθηκε στο βάθρο των νικητριών, αλλά αυτή τη φορά στο υψηλότερο σκαλί. Αντίθετα, η Ακόστα για δεύτερη σερί διοργάνωση κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, αφού πριν από τέσσερα χρόνια στο Πεκίνο ήταν δεύτερη στα -48 κιλά.

 

Το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας κατέκτησαν οι Ροσάλμπα Φορτσινίτι (Ιταλία) και Πρισίλια Γκνετό (Γαλλία). Η Φορτσινίτι, που ήταν «ασημένια» πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2010 στη Βιένη, επικράτησε στον τελικό των ρεπεσάζ με απόφαση των διαιτητών της Μέρι Μίλερ από το Λουξεμβούργο και βρέθηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών, όπως και η Γκνετό, που νίκησε με Ippon την Ιλσε Χέιλεν από το Βέλγιο.

 

Στο μεταξύ, ο καταποντισμός της Ιαπωνίας στο Ολυμπιακό τουρνουά συνεχίζεται! Μετά τη χθεσινή αποτυχία της Φουκούμι να βρεθεί στο βάθρο των νικητριών στα -48 κιλά, σήμερα ήταν η σειρά της Μισάτο Νακαμούρα στα -52 κιλά να… στραβοπατήσει, γνωρίζοντας την ήττα από την Βορειοκορεάτισσα «ασημένια» Ολυμπιονίκη του Πεκίνου, Κουμ-Αε Αν, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί πρόωρα από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης το 1992, που η Ιαπωνία δεν θα έχει εκπροσώπηση στο βάθρο των νικητών στις δύο πιο «ελαφριές» κατηγορίες των γυναικών, κάτι που συνιστά μέγιστη αποτυχία, αν αναλογιστεί κανείς ότι πρόκειται για τη μεγαλύτερη σχολή τζούντο του κόσμου.

 

Τέλος, εκτός βάθρου στη συγκεκριμένη κατηγορία υποχρεώθηκε να μείνει και η «χάλκινη» Ολυμπιονίκης του Πεκίνου, η Αλγερινή Σοράγια Χαντάντ, μετά την ήττα στον α΄ προκριματικό γύρο από τη Ρουμάνα Αντρέεα Τσίτου.

 

ΤΕΛΙΚΟΣ

Γιανέτ Μπερμόι Ακόστα (Κούβα)-Κουμ Αε Αν (Β. Κορέα) 0000-0010 (2:56) GS * Νικήτρια με Yuko η Αν

 

ΤΕΛΙΚΟΙ ΡΕΠΕΣΑΖ

Μέρι Μίλερ (Λουξεμβούργο)-Ροσάλμπα Φορτσινίτι (Ιταλία) 0000-0000 (5:00) GS REF * Νικήτρια η Φορτσινίτι με απόφαση των διαιτητών μετά το golden score

Πρισίλια Γκνετό (Γαλλία)-Ιλσε Χέιλεν (Βέλγιο) 1010-0010 (2:39) Ippon

 

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Γιανέτ Μπερμόι Ακόστα (Κούβα)-Ιλσε Χέιλεν (Βέλγιο) 0110-0000 (5:00) Waza-ari

Κουμ Αε Αν (Β. Κορέα)-Ροσάλμπα Φορτσινίτι (Ιταλία) 1010-0000 (2:27) Ippon

 

Α` ΓΥΡΟΣ ΡΕΠΕΣΑΖ

Μέρι Μίλερ (Λουξεμβούργο)-Κριστιάν Λεγκεντίλ (Μαυρίκιος) 1010-0000 (3:42) Ippon

Πρισίλια Γκνετό (Γαλλία)-Κιουνγκ Οκ Κιμ (Ν. Κορέα) 0020-0000 (5:00) Yuko

 

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Γιανέτ Μπερμόι Ακόστα (Κούβα)-Μέρι Μίλερ (Λουξεμβούργο) 0010-0000 (5:00) Yuko

Ιλσε Χέιλεν (Βέλγιο)-Κριστιάν Λεγκεντίλ (Μαυρίκιος) 0020-0000 (5:00) Yuko

Κουμ Αε Αν (Β. Κορέα)-Πρισίλια Γκνετό (Γαλλία) 0100-0010 (5:00) Waza-ari

Κιουνγκ Οκ Κιμ (Ν. Κορέα)-Ροσάλμπα Φορτσινίτι (Ιταλία) 0000-0000 (5:00) GS REF * Με απόφαση των διαιτητών μετά το golden score

 

Β` ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Μπουντμαά Μουνκμπαατάρ (Μογγολία)-Γιανέτ Μπερμόι Ακόστα (Κούβα) 0000-1000 (4:59) Ippon

Μέρι Μίλερ (Λουξεμβούργο)-Μαρία Γκαρσία (Δομινικανή Δημοκρατία) 1010-0000 (4:25) Ippon

Αντρέεα Τσίτου (Ρουμανία)-Ιλσε Χέιλεν (Βέλγιο) 0000-0100 (5:00) Waza-ari

Μαϊλίντα Κελμεντί (Αλβανία)-Κριστιάν Λεγκεντίλ (Μαυρίκιος) 0100-1000 (1:46) Ippon

Μισάτο Νακαμούρα (Ιαπωνία)-Κουμ Αε Αν (Β. Κορέα) 0020-0100 (5:00) Waza-ari

Πρισίλια Γκνετό (Γαλλία)-Γιοάνα Ράμος (Πορτογαλία) 1000-0000 (1:30) Ippon

Έρικα Μιράντα (Βραζιλία)-Κιουνγκ Οκ Κιμ (Ν. Κορέα) 0010-1010 (2:26) Ippon

Ρόμι Ταρανγκούλ (Γερμανία)-Ροσάλμπα Φορτσινίτι (Ιταλία) 0000-0010 (5:00) Yuko

 

Α` ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Μπουντμαά Μουνκμπαατάρ (Μογγολία)-Λινούς Ντεσραβίν (Αϊτή) 1000-0000 (2:10) Ippon

Άνα Καρασκόσα (Ισπανία)-Μέρι Μίλερ (Λουξεμβούργο) 0000-1000 (4:16) Ippon

Σοράγια Χαντάντ (Αλγερία)-Αντρέεα Τσίτου (Ρουμανία) 0000-1000 (1:25) Ippon

Μαϊλίντα Κελμεντί (Αλβανία)-Γιάανα Σούντμπεργκ (Φινλανδία) 1000-0010 (4:54) Ippon

Κουμ Αε Αν (Β. Κορέα)-Σόφι Κοξ (Μ. Βρετανία) 0010-0000 (5:00) Yuko

Πρισίλια Γκνετό (Γαλλία)-Χονγμέι Χε (Κίνα) 0110-0010 (3:15) Ippon

Νατάλια Κουζιούτινα (Ρωσία)-Ρόμι Ταρανγκούλ (Γερμανία) 0000-0000 (5:00) GS* νικήτρια η Ταρανγκούλ

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. Κουμ-Αε Αν (Β. Κορέα)

2. Γιανέτ Μπερμόι Ακόστα (Κούβα)

3. Πρισίλια Γκνετό (Γαλλία)

3. Ροσάλμπα Φορτσινίτι (Ιταλία)

5. Ιλσε Χέιλεν (Βέλγιο)

5. Μέρι Μίλερ (Λουξεμβούργο)

7. Κριστιάν Λεγκεντίλ (Μαυρίκιος)

7. Κιουνγκ Οκ Κιμ (Ν. Κορέα)

 

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΕΟΤ

X
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux