Αντίστροφη μέτρηση για το Βαλκανικό U17 & U20

Στη Λάρισα είναι στραμμένα αυτό το Σαββατοκύριακο, τα βλέμματα του βαλκανικού τζούντο, αφού στο ΕΑΚ Νεάπολης φιλοξενείται το πρωτάθλημα της χερσόνησου του Αίμου στις κατηγορίες εφήβων-νεανίδων Β` (U17) και νέων-νεανίδων Α` (U20). Στη θεσσαλική πρωτεύουσα θα βρεθούν 320 αθλητές και αθλήτριες από οκτώ χώρες και συγκεκριμένα τις Ρουμανία, Βουλγαρία, ΠΓΔΜ, Σερβία, Μαυροβούνιο, Τουρκία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη και φυσικά την Ελλάδα, η οποία μετέχει στη διοργάνωση με συνολικά 64 τζουντόκα.

 

«Με προσωπικές μου ενέργειες και με γνώμονα πάντα την αγάπη του φίλαθλου κόσμου της Κεντρικής Ελλάδας για το τζούντο, η Λάρισα ανέλαβε αυτό το Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Η Λάρισα αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους πυλώνες του ελληνικού τζούντο και ξέρουμε πόσο σημαντικές είναι τέτοιου είδους αγωνιστικές εκδηλώσεις να γίνονται στην πόλη μας. Η συμμετοχή, παρά το γεγονός ότι η οικονομική κρίση έχει επηρεάσει τους πάντες, είναι μεγάλη κι αυτό μας χαροποιεί ιδιαίτερα αφού όσοι θα βρεθούν στο ΕΑΚ Νεάπολης το Σαββατοκύριακο, θα έχουν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να παρακολουθήσουν αγώνες υψηλού επιπέδου. Το τζούντο στα Βαλκάνια γνωρίζει τεράστια άνθηση τα τελευταία χρόνια και γι` αυτό είμαστε βέβαιοι για το πλούσιο θέαμα που θα προσφέρει η νέα γενιά στους Θεσσαλούς. Εκτός των άλλων, η Τοπική Επιτροπή Κεντρικής Ελλάδας, έχει πολύ μεγάλη εμπειρία από τόσο μεγάλες διοργανώσεις κι αυτό αποτελεί εγγύηση για ένα άψογο, από κάθε άποψη, τουρνουά. Αρωγούς στην προσπάθειά μας αυτή έχουμε το Δήμο Λαρισαίων, τη Νομαρχική Αυτοδιοίκηση Λάρισας και φυσικά την Ελληνική Ομοσπονδία Τζούντο. », είπε ο Πρόεδρος της Τοπικής Επιτροπής Κεντρικής Ελλάδας, Γιώργος Στουκογιώργος.

 

Η ελληνική ομάδα:

Νέοι (U20)

-55 κιλά: Νίκος Αρτζανίδης (Φίλιππος Αμυνταίου), Σαρδόνης Φιλιππίδης (Τζούντο Χαλκιδικής)

-60 κιλά: Δημόκριτος Μανουσαρίδης (Φίλιππος Αμυνταίου), Μιχαήλ Λιλικιν (Sakura Κατερίνης)

-66 κιλά: Κοσμάς Σετσίδης (Φίλιππος Αμυνταίου), Όμηρος Λιατήρης (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας)

-73 κιλά: Δαϋίδ Τσοκούρης (Τζούντο Χαλκιδική), Νίκος Μουζενίδης (Πατρίδα Θεσσαλονίκης)

-81 κιλά: Ιωάννης Στεφανίδης (Μιρμάνης Ξάνθης), Παύλος Γκαρακλόβ (Φίλιππος Αμυνταίου)

-90 κιλά: Οδυσσέας Τζεϊρανίδης (Φίλιππος Αμυνταίου), Γρηγόρης Βοτίκας (Budo Club Θεσσαλονίκης)

-100 κιλά: Νίκος Αμβροσιάδης (Φίλιππος Αμυνταίου), Γιώργος Λαμπρινίδης (ΑΟΝ Αργυρούπολης)

+100 κιλά: Μιχαήλ Αλεξιάδης (Μιρμάνης Ξάνθης), Χρήστος Κελλετζιάν (Αθλητής Ρόδου)

 

Έφηβοι (U17)

-50 κιλά: Μιχάλης Καλανίδης (ΕΟΣ Αχαρνών), Παναγιώτης Μαυρίδης (Μιθριδάτης)

-55 κιλά: Γιώργος Φωτιάδης (Φίλιππος Αμυνταίου), Πέτρος-Χρήστος Παρθένης (ΑΕ Πετρούπολης)

-60 κιλά: Βίκτωρας Ατματσίδης (ΕΟΣ Αχαρνών), Γιώργος Σπυριδωνίδης (Κλειτόμαχος)

-66 κιλά: Αλέξανδρος Κώστας (Νικηφόρος Ανατολής), Γιώργος Παπαδόπουλος (Ηρακλής Αχαρνών)

-73 κιλά: Αριστόδημος Κάνιαρης (ΓΑΣ Καλυβίων), Κυριάκος Τσιτιρίδης (Μιθριδάτης)

-81 κιλά: Γιωργής Χρίστου (Budo Club Θεσσαλονίκης), Θεοφύλακτος Αγγελίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)

-90 κιλά: Ηλίας Παυλής (ΟΤΝ Φιλαδέλφειας), Παύλος Γωγούσης (Άρης Θεσσαλονίκης)

+90 κιλά: Δημήτρης Τερσενίδης (Μιρμάνης Ξάνθης), Οδυσσέας Πεϊδης (Κλειτόμαχος)

 

Νεάνιδες Α` (U20)

-44 κιλά: Παναγιώτα Αδάμου (Εύαθλος), Μαρία Καρανίκα (ΣΒΑΛ)

-48 κιλά: Χριστίνα Παπαργύρη (ΣΒΑΛ), Νικολέτα Κασέρη (Αθλητής Ρόδου)

-52 κιλά: Αντιγόνη Παναγή (Διγενής Ακρίτας Σερρών), Μαρία Σαββίδου (Ολυμπιακή Ελπίδα Βέροιας)

-57 κιλά: Σοφία Τσολάνη (ΑΟ Ιλίου), Άρια Καλαμπόκα (Νικηφόρος Ανατολής Ιωαννίνων)

-63 κιλά: Δήμητρα Ανδρούτσου (Νικηφόρος Ανατολής), Αναστασία Σαραντοπούλου (Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρ.)

-70 κιλά: Ευθυμία Σουλτανίδου (ΑΣΚ Αλεξάνδρεια), Μαριάνθη Νταβέλη (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

-78 κιλά: Ευαγγελία Χασιάκη (Νέμεσις), Χρυσαυγή Τάτση (Νικηφόρος Ανατολής)

+78 κιλά: Βασιλική Λυμπεροπούλου (ΓΑΣ Καλυβίων), Σοφία Παπαδοπούλου (Μιρμάνης Ξάνθης)

 

Νεάνιδες Β` (U17)

-44 κιλά: Νικολέτα Μελιγκάκη (ΣΒΑΛ), Ελένη Μπαλτζίδου (Βικτώρια)

-48 κιλά: Αντωνία Μαυρίδου (Βικτώρια), Ελένη Καρανίκα (ΣΒΑΛ)

-52 κιλά: Ελευθερία Ραϊκίδου (Διγενής Ακρίτας Σερρών), Βασιλική Τσολάνη (Ίλιον)

-57 κιλά: Σοφία Γιώτση (ΣΑΠΚ Νεάπολης), Κατερίνα Δαλακούρα (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

-63 κιλά: Κατερίνα Πιτσιάβα (Όγχηστος), Ειρήνη Σωφρόνη (ΓΑΣ Καλυβίων)

-70 κιλά: Ειρήνη Τορτορέλη (Πανελλήνιος), Χριστίνα Βυζανιάρη (Ίλιον)

+70 κιλά: Δέσποινα Χατζηπαναγιώτου (Κλειτόμαχος), Παρασκευή Εδίρνελη (ΣΑΠΚ Νεάπολης)

 

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Σάββατο 13 Ιουνίου

Αγόρια U17 & Κορίτσια U17

10:00 Προκριματικοί & Ρεπεσάζ

13:00 Τελετή Έναρξης

13:30 Προκριματικοί & Ρεπεσάζ

17:00 Τελικοί & Απονομές

 

Κυριακή 14 Ιουνίου

Αγόρια U20 & Κορίτσια U20

10:00 Προκριματικοί & Ρεπεσάζ

17:00 Τελικοί & Απονομές

 

Το ελληνικό παρελθόν από το 2005 καθώς και οι συνολικοί πίνακες μεταλλίων των τεσσάρων τελευταίων διοργανώσεων:

 

ΑΓΟΡΙΑ U17

2005 – ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

-66 κιλά: 3. Ιωσήφ Παπαδόπουλος

-90 κιλά: 3. Νίκος Δρακοντίδης

+90 κιλά: 1. Χρήστος Κελλετζιάν

2006 – ΠΓΔΜ

-50 κιλά: 1. Γιώργος Αϊντινίδης

-55 κιλά: 3. Δημόκριτος Μανουσαρίδης

-60 κιλά: 3. Νίκος Μουζενίδης

-66 κιλά: 3. Δαυίδ Τσοκούρης

-81 κιλά: 2. Γρηγόρης Βοτίκας

+90 κιλά: 2. Χρήστος Κελλετζιάν

2007 – ΤΟΥΡΚΙΑ

-50 κιλά: 2. Ρίτσαρντ Αβραμίδης

-55 κιλά: 7. Γιώργος Αϊντινίδης

-66 κιλά: 1. Γιώργος Γιανκανίδης

-73 κιλά: 1. Βλαδίμηρος Αλκίδης

-81 κιλά: 1. Γρηγόρης Βοτίκας

-90 κιλά: 3. Γιώργος Λαμπρινίδης

+90 κιλά: 7. Δημήτρης Τελίδης

2008 – ΡΟΥΜΑΝΙΑ

-55 κιλά: 3. Γιώργος Αζωίδης

-60 κιλά: 5. Γιώργος Αϊντινίδης

-66 κιλά: 3. Ρομάν Μουστόπουλος

-73 κιλά: 7. Παύλος Γκαρακλώβ

 

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ (από 2005 έως και 2008)

 

Ρουμανία

9-10-13

Τουρκία

6-4-13

ΕΛΛΑΔΑ

5-3-8

Σερβία-Μαυροβούνιο

4-2-5

Βουλγαρία

3-6-10

Βοσνία/Ερζεγοβίνη

3-5-8

Σερβία

2-1-7

Μαυροβούνιο

0-1-0

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ – U17

2005 – ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

-48 κιλά: Ρεβέκκα Καπετανοπούλου

-57 κιλά: Σοφία Τσιαλέμη

-70 κιλά: Αναστασία Δροσοπούλου

2006 – ΠΓΔΜ

-48 κιλά: 3. Ρεβέκκα Καπετανοπούλου

-63 κιλά: 3. Δήμητρα Ανδρούτσου

+70 κιλά: 2. Ελπίδα Ασλανίδου

2007 – ΤΟΥΡΚΙΑ

-44 κιλά: 5. Κωνσταντίνα Κλιάρη

-57 κιλά: 5. Αριστούλα Καλαμπόκα

-63 κιλά: 5. Ελένη Στρατή

-70 κιλά: 7. Ελένη Λαμπρινίδη

+70 κιλά: 3. Ελπίδα Ασλανίδου

2008 – ΡΟΥΜΑΝΙΑ

-48 κιλά: 3. Νικολέτα Κασέρη

-52 κιλά: 5. Ευαγγελία Ευκαρπίδη

-57 κιλά: 3. Σοφία Τσολάνη

+70 κιλά: 3. Βασιλική Λυμπεροπούλου

 

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ (από 2005 έως και 2008)

 

Τουρκία

12-7-10

Ρουμανία

11-5-11

Βουλγαρία

5-3-14

Σερβία-Μαυροβούνιο

2-4-7

Βοσνία/Ερζεγοβίνη

1-4-7

Σερβία

1-4-4

ΕΛΛΑΔΑ

0-4-4

ΠΓΔΜ

0-1-2

Μαυροβούνιο

0-1-1

 

ΑΓΟΡΙΑ U20

2005 – ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

-66 κιλά: 3. Γρηγοριάδης Κωνσταντίνος

-81 κιλά: 1. Βάζα Ζιντιρίδης

ΠΓΔΜ – 2006

-60 κιλά: 1. Αλέξανδρος Γκορντέεφ

-73 κιλά: 3. Βασίλης Κβασιλάβα

-81 κιλά: 1. Βάζα Ζιντιρίδης

-90 κιλά: 3. Βασίλης Βάγιας

-100 κιλά: 1. Θεόδωρος Μασμανίδης

+100 κιλά: 2. Μιχαήλ Αλεξιάδης

ΤΟΥΡΚΙΑ – 2007

-60 κιλά: 5. Δημόκριτος Μανουσαρίδης

-66 κιλά: 3. Ιωσήφ Παπαδόπουλος

-73 κιλά: 3. Βασίλης Κβασιλάβα

-81 κιλά: 7. Αλέξανδρος Μιχαηλίδης

-90 κιλά: 5. Νίκος Δρακοντίδης

-100 κιλά: 7. Γιώργος Λαμπρινίδης

+100 κιλά: 5. Χρήστος Κελλετζιάν

ΡΟΥΜΑΝΙΑ – 2008

-60 κιλά: 1. Ηλίας Κοτομανίδης

-81 κιλά: 3. Γιάννης Στεφανίδης

+100 κιλά: 3. Μιχάλης Αλεξιάδης

 

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ (από 2005 έως και 2008)

 

Βουλγαρία

8-3-8

Ρουμανία

7-7-12

Τουρκία

5-7-10

ΕΛΛΑΔΑ

5-1-7

Σερβία

3-1-5

Σερβία-Μαυροβούνιο

1-4-6

Βοσνία/Ερζεγοβίνη

1-3-4

Μαυροβούνιο

0-2-4

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ U20

ΠΓΔΜ – 2006

-48 κιλά: 3. Μαρία Σαββίδου

-52 κιλά: 3. Χαραλαμπία Πυροβολισιάνου

-78 κιλά: 3. Αναστασία Δροσοπούλου

ΤΟΥΡΚΙΑ – 2007

-48 κιλά: 7. Κωνσταντίνα Κλιάρη

-52 κιλά: 5. Ρεβέκκα Καπετανοπούλου

-57 κιλά: 7. Χριστοδούλη Χατζημωϋσή

-63 κιλά: 2. Δήμητρα Ανδρούτσου

-70 κιλά: 7. Ελένη Λαμπρινίδη

-78 κιλά: 1. Ελπίδα Ασλανίδου

+78 κιλά: 7. Βασιλική Λυμπεροπούλου

ΡΟΥΜΑΝΙΑ – 2008

-44 κιλά: 4. Μαρίνα Βασιώτη

-52 κιλά: 3. Ρεβέκκα Καπετανοπούλου

-63 κιλά: 2. Δήμητρα Ανδρούτσου

-78 κιλά: 3. Ελπίδα Ασλανίδου

 

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ (από 2005 έως και 2008)

 

Τουρκία

10-10-10

Ρουμανία

9-5-12

Βουλγαρία

3-7-11

Σερβία-Μαυροβούνιο

3-2-6

Σερβία

2-3-5

ΕΛΛΑΔΑ

1-2-5

Βοσνία/Ερζεγοβίνη

1-0-6

Μαυροβούνιο

0-0-1

 

 

 

 

 

 

 

 

X
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux