Get the Flash Player to see this player.

Αρχική / Ολυμπιακοί Αγώνες / Οι νικητές των Ολυμπιακών Τουρνουά

No image

Οι νικητές των Ολυμπιακών Τουρνουά

επιστροφή

 

Οι νικητές και οι νικήτριες στα Ολυμπιακό τουρνουά τζούντο από την Αθήνα του 1896 έως και την Αθήνα του 2004, ήταν οι εξής:


Οι νικητές στα Ολυμπιακά τουρνουά (στις υπάρχουσες κατηγορίες)

 

 

ΑΝΔΡΕΣ - 60 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Τανταχίρο Νομούρα (Ιαπωνία)
  2.  Νέστορ Κεργκιάνι (Γεωργία)
  3.  Κασχμπαατάρ Τσαγκαανμπαατάρ (Μογγολία) & Μιν Χο Τσόι (Κορέα)
2000 Σίδνεϊ 1.  Τανταχίρο Νομούρα (Ιαπωνία)
  2.  Μπου Κιούνγκ Γιούνγκ (Κορέα)
  3.  Μανόλο Πουλότ (Κούβα) & Αϊντίν Σμαγκούλοφ (Κιργιστάν)
1996 Ατλάντα 1.  Τανταχίρο Νομούρα (Ιαπωνία)
  2.  Τζιρολάμο Τζιοβινάτζο (Ιταλία)
  3.  Ρίτσαρντ Τράουτμαν (Γερμανία) & Ντόρπα Ναρμαντάκ (Μογγολία)
1992 Βαρκελώνη 1.  Ναμίζ Χουσείνοφ (Κοινοπολιτεία)
  2.  Κιούνγκ Χιούνγκ Γιούν (Κορέα)
  3.  Ταντανόρι Κοσίνο (Ιαπωνία) & Ρίτσαρντ Τράουτμαν (Γερμανία)
1988 Σεούλ 1.  Γιαε Γιουπ Κιμ (Κορέα)
  2.  Κέβιν Ασάνο (ΗΠΑ)
  3.  Σινγί Χοσοκάουα & Αμιράν Τοτικασβίλι (ΕΣΣΔ)
1984 Λος Άντζελες 1.  Σινγί Χοσοκάουα (Ιαπωνία)
  2.  Γιάε Γιουπ Κιμ (Κορέα)
  3.  Έντουαρντς Λίντι (ΗΠΑ) & Νιλ Εκερσλεϊ (Βρετανία)
1980 Μόσχα 1.  Τιερί Ρεί (Γαλλία)
  2.  Χοσέ Ραφαέλ Ροντρίγκεζ Καρμονέλ (Κούβα)
  3.  Τίμπορ Κίντσες (Ουγγαρία) & Αραμπί Γεμίς (ΕΣΣΔ)

 

ΑΝΔΡΕΣ -66 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Μασάτο Ουτσισίμπα (Ιαπωνία)
  2.  Γιόζεφ Κρνάτς (Σλοβακία)
  3.  Γκεόργκι Γκεοργκίεφ (Βουλγαρία) & Γιορντάνις Αρεντσίμπια (Κούβα)
2000 Σίδνεϊ 1.  Χουσείν Οζκάν (Τουρκία)
  2.  Λαρμπί Μπενμπουνταούντ (Γαλλία)
  3.  Γκεόργκι Βαζαγκασβίλι (Γεωργία) & Τζιρολάμο Τζιοβινάτζο (Ιταλία)
1996 Ατλάντα 1.  Ούντο Γκελμάλζ (Γερμανία)
  2.  Γιουκιμάσα Νακαμούρα (Ιαπωνία)
  3.  Ισραέλ Χερναντέζ Πλάνας (Κούβα) & Ενρίκε Γκιμαράεζ (Βραζιλία)
1992 Βαρκελώνη 1.  Ροτζέριο Καρντόσο (Βραζιλία)
  2.  Γιόζεφ Τσάκ (Ουγγαρία)
  3.  Ούντο Γκελμάλζ (Γερμανία) & Ισραέλ Χερναντέζ Πλάνας (Κούβα)
1988 Σεούλ 1.  Κιούνγκ Κεούν Λι (Κορέα)
  2.  Γιανούζ Παβλόφσκι (Πολωνία)
  3.  Γιοσούκε Γιαμαμότο (Ιαπωνία) & Μπρούνο Καραμπέτα (Γαλλία)
1984 Λος Άντζελες 1.  Γιοσιγιούκι Ματσουόκα (Ιαπωνία)
  2.  Γιούνγκ Οχ Χουάνγκ (Κορέα)
  3.  Γιόζεφ Ρέιτερ (Αυστρία) & Μαρκ Αλεσάντρ (Γαλλία)
1980 Μόσχα 1.  Νικολάι Σολοντούκιν (ΕΣΣΔ)
  2.  Τζεντγινγκ Νταμντίν (Μογγολία)
  3.  Ιλγιάν Ντέντκοφ (Βουλγαρία) & Γιανούζ Παβλόφσκι (Πολωνία)

 

ΑΝΔΡΕΣ -73 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Βον Χι Λι (Κορέα)
  2.  Βιτάλι Μακάροφ (Ρωσία)
  3.  Τζέιμς Πέντρο (ΗΠΑ) & Λεάντρο Γκουϊλέιρο (Βραζιλία)
2000 Σίδνεϊ 1.  Τζιουζέπε Μανταλόνι (Ιταλία)
  2.  Τιάγκο Καμίλο (Βραζιλία)
  3.  Ανατόλι Λαριούκοφ (Λευκορωσία) & Βσεβολόντ Ζελόνις (Λετονία)
1996 Ατλάντα 1.  Κένζο Νακαμούρα (Ιαπωνία)
  2.  Ντάε Σουνγκ Κβάκ (Κορέα)
  3.  Τζίμι Πέντρο (ΗΠΑ) & Κριστόφ Γκαγλιάνο (Γαλλία)
1992 Βαρκελώνη 1.  Τοσιχίκο Κόγκα (Ιαπωνία)
  2.  Μπερταλάν Χάιτος (Ουγγαρία)
  3.  Σάι-Ορέν Σμάντια (Ισραήλ) & Χουν Γιόνγκ Τσούνγκ (Κορέα)
1988 Σεούλ 1.  Μάρκ Αλεσάντρ (Γαλλία)
  2.  Σβεν Λολ (Δ. Γερμανία)
  3.  Γκεόργκι Τενάντζε (ΕΣΣΔ) & Μάικλ Σβέιν (ΗΠΑ)
1984 Λος Άντζελες 1.  Μπιεόνγκ Κεούν Αν (Κορέα)
  2.  Έτζιο Γκάμπα
  3.  Λούις Ονμούρα (Βραζιλία) & Κέριθ Μπράουν (Βρετανία)
1980 Μόσχα 1.  Έτζιο Γκάμπα (Ιταλία)
  2.  Νιλ Ανταμς (Βρετανία)
  3.  Κάρλ-Χάιντζ Λέμαν (Δ. Γερμανία) & Ραβντάν Νταβαανταλάι (Μογγολία)
1976 Μόντρεαλ 1.  Έκτορ Ροντρίγκεζ Τόρες (Κούβα)
  2.  Εούν Κιούνγκ Τσάνγκ (Κορέα)
  3.  Γιόζεφ Τούντσικ (Ουγγαρία) & Φελίτσε Μαριάνι (Ιταλία)
1972 Μόναχο 1. Τακάο Καβαγκούτσι (Ιαπωνία)
  3.Γιονγκ Ικ Κιμ (Β. Κορέα) & Ζαν-Ζακ Μουνιέρ (Γαλλία)
1964 Τόκιο 1.  Τακεχίντε Νακατάνι (Ιαπωνία)
  2.  Έρικ Χάνι (Ελβετία)
  3.  Αρόν Μπογκολιούμποφ (ΕΣΣΔ) & Ολεγκ Στεπάνοφ (ΕΣΣΔ)

 

ΑΝΔΡΕΣ -81 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Ηλίας Ηλιάδης (ΕΛΛΑΔΑ)
  2.  Ρόμαν Γκόντιουκ (Ουκρανία)
  3.  Ντμίτρι Νοσόφ (Ρωσία) & Φλάβιο Κάντο (Βραζιλία)
2000 Σίδνεϊ 1.  Μακότο Τακιμότο (Ιαπωνία)
  2.  Ιν-Τσουλ Τσο (Κορέα)
  3.  Νούνο Ντελγκάδο (Πορτογαλία) & Αλεξέι Μπουντολίν (Εσθονία)
1996 Ατλάντα 1.  Νταμέλ Μπουράς (Γαλλία)
  2.  Τοσιχίκο Κόγκα (Ιαπωνία)
  3.  Ιν-Τσουλ Τσο (Κορέα) & Σόσο Λιπαρτελιάνι (Γεωργία)
1992 Βαρκελώνη 1.  Χιντεχίκο Γιοσίντα (Ιαπωνία)
  2.  Τζέισον Μόρις (ΗΠΑ)
  3.  Μπερτράντ Νταμεσίν (Γαλλία) & Μπιούνγκ-Γιο Κιμ (Κορέα)
1988 Σεούλ 1.  Βαλντεμάρ Λεγκιέν (Πολωνία)
  2.  Φρανκ Βιενέκε (Αν. Γερμανία)
  3.  Τόρστεν Μπρέτσοτ (Δ. Γερμανία) & Μπατσίρ Βαράεφ (ΕΣΣΔ)
1984 Λος Άντζελες 1.  Φρανκ Βιενέκε (Αν. Γερμανία)
  2.  Νιλ Ανταμς (Βρετανία)
  3.  Μισέλ Νοβάκ (Γαλλία) & Μιρτσέα Φράτιτσα (Ρουμανία)
1980 Μόσχα 1.  Σότα Καμπαρέλι (ΕΣΣΔ)
  2.  Χουάν Φερέρ Λα Χερά (Κούβα)
  3.  Χάραλντ Χάινκε (Δ. Γερμανία) & Μπερνάρντ Τσουλουγιάν (Γαλλία)
1976 Μόντρεαλ 1.  Βλαντιμίρ Νεβζέροφ (ΕΣΣΔ)
  2.  Κόγι Κουραμότο (Ιαπωνία)
  3.  Μάριαν Ταλάι (Πολωνία) & Πατρίκ Βιάλ (Γαλλία)
1972 Μόναχο 1.  Τομοκάζου Νομούρα
  2.  Αντονι Ζαικόφσκι (Πολωνία)
  3.  Νέτμαρ Χότγκερ (Δ. Γερμανία) & Ανατόλι Νοβικόφ (ΕΣΣΔ)

 

ΑΝΔΡΕΣ -90 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Ζουράμπ Ζβιανταουρί (Γεωργία)
  2.  Χιρόσι Ιζούμι (Ιαπωνία)
  3.  Κασανμπί Ταόφ (Ρωσία) & Μαρκ Χουίζινγκα (Ολλανδία)
2000 Σίδνεϊ 1.  Μαρκ Χουϊζίνγκα (Ολλανδία)
  2.  Κάρλος-Εδουάρδο Χονοράτο (Βραζιλία)
  3.  Φρεντερίκ Ντεμοντφασόν (Γαλλία) & Ρουσλάν Μασουρένκο (Ουκρανία)
1996 Ατλάντα 1.  Κι Γιούνγκ Γεόν (Κορέα)
  2.  Αρμέν Μπαγκντασάροφ (Ουζμπεκιστάν)
  3.  Μάρκο Σπίτκα (Γερμανία) & Μαρκ Χουϊζίνγκα (Ολλανδία)
1992 Βαρκελώνη 1.  Βαλντεμάρ Λεγκιέν (Πολωνία)
  2.  Πασκάλ Ταγιότ (Γαλλία)
  3.  Χιροτάκα Οκάντα (Ιαπωνία) & Νίκολας Γκιλ (Καναδάς)
1988 Σεούλ 1.  Πίτερ Σεϊσενμπάχερ (Αυστρία)
  2.  Βλάντιμιρ Τσεστάκοφ (ΕΣΣΔ)
  3.  Ακινόμπου Οσάκο (Ιαπωνία) & Μπεν Σπίκερς (Ολλανδία)
1984 Λος Άντζελες 1.  Πίτερ Σεϊσενμπάχερ (Αυστρία)
  2.  Ρόμπερτ Μπέρλαντ (ΗΠΑ)
  3.  Σέικι Νόσε (Ιαπωνία) & Βάλτερ Καρμόνα (Βραζιλία)
1980 Μόσχα 1.  Γιούργκεν Ροτλισμπέργκερ (Ελβετία)
  2.  Ισαάκ Αζκούι Ολίβα (Κούβα)
  3.  Ντέτλεφ Ούλτς (Δ. Γερμανία) & Αλεξάντρ Γιάτσκεβιτς (ΕΣΣΔ)
1976 Μόντρεαλ 1.  Ισάμου Σονόντα (Ιαπωνία)
  2.  Βαλερί Ντβοϊνίκοφ (ΕΣΣΔ)
  3.  Σλάβκο Ομπάντοφ (Γιουγκοσλαβία) & Γιούνγκ Τσουλ Παρκ (Κορέα)
1972 Μόναχο 1.  Σινόμπου Σεκίνε (Ιαπωνία)
  2.  Σεούνγκ Λιπ Οχ (Κορέα)
  3.  Μπράιαν Τζάκς (Βρετανία) & Ζαν-Πολ Κοσέ (Γαλλία)
1964 Τόκιο 1.  Ισάο Οκάνο (Ιαπωνία)
  2.  Βόλφγκανγκ Χόφμαν (Γερμανία)
  3.  Τζέιμς Μπρέγκμαν (ΗΠΑ) & Χι Τάε Κιμ (Κορέα)

 

ΑΝΔΡΕΣ -100 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Ιχάρ Μακαράου (Λευκορωσία)
  2.  Σουνγκ Χο Γιάνκ (Κορέα)
  3.  Μίκαελ Γιούρακ (Γερμανία) & Άριελ Ζεέβι (Ισραήλ)
2000 Σίδνεϊ 1.  Κοσέι Ινούε (Ιαπωνία)
  2.  Νίκολας Γκιλ (Καναδάς)
  3.  Γιούρι Στέπκιν (Ρωσία) & Στεφάν Τρενό (Γαλλία)
1996 Ατλάντα 1.  Πάβελ Νάστουλα (Πολωνία)
  2.  Μιν Σου Κιμ (Κορέα)
  3.  Στεφάν Τρενό (Γαλλία) & Αουρέλιο Μιγκέλ (Βραζιλία)
1992 Βαρκελώνη 1.  Ανταλ Κόβακς (Ουγγαρία)
  2.  Ράιμοντ Στίβενς (Βρετανία)
  3.  Τέο Μέιερ (Ολλανδία) & Ντμίτρι Σεργκέεφ (Κοινοπολιτεία)
1988 Σεούλ 1.  Αουρέλιο Μιγκέλ (Βραζιλία)
  2.  Μάρκ Μέιλινγκ (Α. Γερμανία)
  3.  Ρόμπερτ Φαν Ντε Βάλε (Βέλγιο) & Ντένις Στιούαρτ (Βρετανία)
1984 Λος Άντζελες 1.  Ζου Χιούνγκ (Κορέα)
  2.  Ντάγκλας Βιεϊρά (Βραζιλία)
  3.  Μπιάρνι Φρίντρικσον (Ισλανδία) & Γκούντερ Νουρέτερ (Α. Γερμανία)
1980 Μόσχα 1.  Ρόμπερτ Φαν Ντε Βάλε (Βέλγιο)
  2.  Τενγκίζ Κουμπουλουρί (ΕΣΣΔ)
  3.  Ντέτμαρ Λόρεντζ (Δ. Γερμανία) & Χένκ Νούμαν (Ολλανδία)
1976 Μόντρεαλ 1.  Καζουχίρο Νινομίγια  (Ιαπωνία)
  2.  Ραμάζ Καρσιλάντζε (ΕΣΣΔ)
  3.  Νταβίντ Στάρμπρουκ (Βρετανία) & Γιούργκεν Ροτλίσμπεργκερ (Ελβετία)
1972 Μόναχο 1.  Σότα Τσοτσοσβίλι (ΕΣΣΔ)
  2.  Νταβίντ Στάρμπρουκ (Βρετανία)
  3.  Τσιάκι Ίσι (Βραζιλία) & Πολ Μπάρτ (Α. Γερμανία)

 

ΑΝΔΡΕΣ +100 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Κείγι Σουζούκι (Ιαπωνία)
  2.  Τάμερλαν Τμένοφ (Ρωσία)
  3.  Ντένις Φαν Ντερ Γκέεστ (Ολλανδία)
& Ίντρεκ Πέρτελσον (Εσθονία)
2000 Σίδνεϊ 1.  Νταβίντ Ντουγέ (Γαλλία)
  2.  Σινίτσι Σινοχάρα (Ιαπωνία)
  3.  Τάμερλαν Τμένοφ (Ρωσία) & Ιντρεκ Πέρτελσον (Εσθονία)
1996 Ατλάντα 1.  Νταβίντ Ντουγέ (Γαλλία)
  2.  Ερνέστο Πέρεζ (Ισπανία)
  3.  Χάρι Φαν Μπάρνεβελντ (Βέλγιο)
& Φρανκ Μέλερ (Γερμανία)
1992 Βαρκελώνη 1.  Νταβίντ Κακαλεϊσβίλι (Κοινοπολιτεία)
  2.  Ναόγια Ογκάουα (Ιαπωνία)
  3.  Νταβίντ Ντουγέ (Γαλλία) & Ιμρέ Σόζ (Ουγγαρία)
1988 Σεούλ 1.  Χιτόσι Σάιτο (Ιαπωνία)
  2.  Χένρι Στόρ (Δ. Γερμανία)
  3.  Γιονγκ Τσουλ Τσο (Κορέα)
& Γκρίγκορι Βέριτσεφ (ΕΣΣΔ)
1984 Λος Άντζελες 1.  Χιτόσι Σάιτο (Ιαπωνία)
  2.  Αντζελό Παριζί (Γαλλία)
  3.  Γιονγκ Τσουλ Τσο (Κορέα) & Μαρκ Μπέργκερ (Καναδάς)
1980 Μόσχα 1.  Αντζελό Παριζί (Γαλλία)
  2.  Ντίμιταρ Ζαπριάνοφ (Βουλγαρία)
  3.  Βλάντιμιρ Κότσμαν (Τσεχοσλοβακία)
& Ράντομιρ Κοβάσεβιτς (Γιουγκοσλαβία)
1976 Μόντρεαλ 1.  Σεργκέι Νοβίκοφ (ΕΣΣΔ)
  2.  Γκούντερ Νουρέτερ (Α. Γερμανία)
  3.  Σούμιο Έντο (Ιαπωνία) & Άλεν Κοάγκε (ΗΠΑ)
1972 Μόναχο 1.  Βιμ Ρούσκα (Ολλανδία)
  2.  Κλάους Γκλάν (Α. Γερμανία)
  3.  Γκίβι Ονασβίλι (ΕΣΣΔ) & Μοτόκι Νισιμούρα (Ιαπωνία)
1964 Τόκιο 1.  Ισάο Ινοκούμα (Ιαπωνία)
  2.  Άλφρεντ Ρότζερς (Καναδάς)
  3.  Άνζορ Κικνάντζε (ΕΣΣΔ) & Παρναόζ Τσικβιλάντζε (ΕΣΣΔ)

 

 

Οι νικητές στα Ολυμπιακά τουρνουά στην Όπεν Κατηγορία
(καταργήθηκε μετά τους Ολυμπιακούς του 1984)

 

ΑΝΔΡΕΣ Όπεν
1984 Λος Άντζελες 1.  Γιασουχίρο Γιαμασίτα (Ιαπωνία)
  2.  Μοχάμεντ Ρασβάν (Αίγυπτος)
  3.  Μιχαίλ Τσιόκ (Ρουμανία) & Άρτουρ Σνάμπελ (Α. Γερμανία)
1980 Μόσχα 1.  Ντιέτμαρ Λόρεντζ (Δ. Γερμανία)
  2.  Αντζελό Παριζί (Γαλλία)
  3.  Αντραζ Οζβάρ (Ουγγαρία) & Άρθουρ Μαπ (Βρετανία)
1976 Μόντρεαλ 1.  Χαρούκι Ουεμούρα (Ιαπωνία)
  2.  Κιθ Ρέμφρι (Βρετανία)
  3.  Γιαε Κι Τσο (Κορέα) & Σότα Τσοτσοσβίλι (ΕΣΣΔ)
1972 Μόναχο 1.  Βιμ Ρούσκα (Ολλανδία)
  2.  Βιτάλι Κουζνέτσοφ (ΕΣΣΔ)
  3.  Ζαν-Κλοντ Μπροντανί (Γαλλία) & Αντζελό Παριζί (Βρετανία)
1964 Τόκιο 1.  Άντον Γκίισινκ (Ολλανδία)
  2.  Άκιο Καμινάγκα (Ιαπωνία)
  3.  Κλάους Γκλαν (Γερμανία) & Τεοντόρ Μπορονόβσκις (Αυστραλία)

 

 

Οι νικήτριες στα Ολυμπιακά τουρνουά (στις υπάρχουσες κατηγορίες)

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ - 48 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Ριόκο Τάνι (Ιαπωνία)
  2.  Φρεντερίκ Γιοσινέτ (Γαλλία)
  3.  Τζούλια Ματίας (Γερμανία) & Φενγκ Γκάο (Κίνα)
2000 Σίδνεϊ 1.  Ριόκο Ταμούρα-Τάνι (Ιαπωνία)
  2.  Λιούμποφ Μπρουλέτοβα (Ρωσία)
  3.  Άνα-Μαρία Γκραντάντε (Γερμανία) & Αν Σίμονς (Βέλγιο)
1996 Ατλάντα 1.  Σουν Χούι Κίε (Β. Κορέα)
  2.  Ριόκο Ταμούρα-Τάνι (Ιαπωνία)
  3.  Γιολάντα Σόλερ (Ισπανία) & Αμαριλίς Σαβόν Καρμενάτε (Κούβα)
1992 Βαρκελώνη 1.  Σεσίλια Νόβακ (Γαλλία)
  2.  Ριόκο Ταμούρα-Τάνι (Ιαπωνία)
  3.  Χούλια Σενγιούρτ (Τουρκία) & Αμαριλίς Σαβόν Καρμενάτε (Κούβα)

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ - 52 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Ντονγκμέι Σιάν (Κίνα)
  2.  Γιούκι Γιοκοσάβα (Ιαπωνία)
  3.  Αμαριλίς Σαβόν (Κούβα) & Ίλσεν Έιλεν (Βέλγιο)
2000 Σίδνεϊ 1.  Λέγκνα Βερντέτσια-Ροντρίγκεζ (Κούβα)
  2.  Νορίκο Ναραζάκι (Ιαπωνία)
  3.  Γιουσιάνγκ Λιού (Κίνα) & Σουν Χούι Κίε (Β. Κορέα)
1996 Ατλάντα 1.  Μαρί-Κλερ Ρεστού (Γαλλία)
  2.  Σουκ Χι Χιούν (Κορέα)
  3.  Λέγκνα Βερντέτσια-Ροντρίγκεζ (Κούβα) & Νορίκο Σουγκαβάρα (Ιαπωνία)
1992 Βαρκελώνη 1.  Αλμουντένα Μουνόζ (Ισπανία)
  2.  Νορίκο Μιζογκούτσι (Ιαπωνία)
  3.  Λι Ζονγκιούν (Κίνα) & Σάρον Ρέντλ (Βρετανία)

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ - 57 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Ιβόν Μπένις (Γερμανία)
  2.  Σουν Χούι Κίε (Β. Κορέα)
  3.  Ντέμπορα Γκραβενστίν (Ολλανδία) & Γιουρισλέιντι Λουπετέι (Κούβα)
2000 Σίδνεϊ 1.  Ισαμπέλ Φερναντέζ (Ισπανία)
  2.  Ντριούλις Γκονζάλες Μοράλες (Κούβα)
  3.  Κίε Κουσακάμπε (Ιαπωνία) & Μαρία Πέκλι (Αυστραλία)
1996 Ατλάντα 1.  Ντριούλις Γκονζάλες Μοράλες (Κούβα)
  2.  Σουν Γιόνγκ Γιούνγκ (Κορέα)
  3.  Μαριζαμπέλ Λομπά (Βέλγιο) & Ισαμπέλ Φερναντέζ (Ισπανία)
1992 Βαρκελώνη 1.  Μίριαμ Μπλάσκο (Ισπανία)
  2.  Νίκολα Φέρμπραθερ (Βρετανία)
  3.  Τσιγιόρι Τατένο (Ιαπωνία) & Ντριούλις Γκονζάλες Μοράλες (Κούβα)

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ - 63 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Αγιούμι Τανιμότο (Ιαπωνία)
  2.  Κλαούντια Χέιλ (Αυστρία)
  3.  Ντριούλις Γκονζάλες (Κούβα) & Ούρσκα Ζόλνιρ (Σλοβενία)
2000 Σίδνεϊ 1.  Σεβερίν Βαντενέντε (Γαλλία)
  2.  Σουφάνγκ Λι (Κίνα)
  3.  Σουνγκ-Σουκ Γιούνγκ (Κορέα) & Γκέλα Βαντεκαβεγιέ (Βέλγιο)
1996 Ατλάντα 1.  Γιούκο Εμότο (Ιαπωνία)
  2.  Γκέλα Βαντεκαβεγιέ (Βέλγιο)
  3.  Τζένι Γκαλ (Ολλανδία) & Σουνγκ-Σουκ Γιούνγκ (Κορέα)
1992 Βαρκελώνη 1.  Καθρίν Φλερί-Βασόν (Γαλλία)
  2.  Αράντ Γιαέλ (Ισραήλ)
  3.  Ντι Ζάνγκ (Κίνα) & Ελενα Πέτροβα (Κοινοπολιτεία)

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ - 70 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Μασάε Ουένο (Ιαπωνία)
  2.  Έντιθ Μπος (Ολλανδία)
  3.  Ντόνγκια Γκιν (Κίνα) & Ανέτ Μποέμ (Γερμανία)
2000 Σίδνεϊ 1.  Σιμπέλις Βερανές (Κούβα)
  2.  Κέιτ Χόουεϊ (Βρετανία)
  3.  Μιν Σουν Τσο (Κορέα) & Ιλένια Σκάπιν (Ιταλία)
1996 Ατλάντα 1.  Μιν Σουν Τσο (Κορέα)
  2.  Ανέτα Ζεπάνσκα (Πολωνία)
  3.  Ουάνγκ Σιάν-Μπο (Κίνα) & Κλαούντια Ζβίερς (Ολλανδία)
1992 Βαρκελώνη 1.  Οντάλις Ρεβέ-Χιμένεθ (Κούβα)
  2.  Εμανουέλα Πιεραντότζι (Ιταλία)
  3.  Χάιντι Ράκελς (Βέλγιο) & Κέιτ Χάουεϊ (Βρετανία)

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ - 78 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Νορίκο Άνο (Ιαπωνία)
  2.  Σία Λιού (Κίνα)
  3.  Λουτσία Μορίκο (Ιταλία)  & Γιουρισέλ Λαμπόρντε (Κούβα)
2000 Σίδνεϊ 1.  Λιν Τάνγκ (Κίνα)
  2.  Σελίν Λεμπρούν (Γαλλία)
  3.  Σιμόνα Ρίχτερ (Ρουμανία) & Εμανουέλα Πιεραντότζι (Ιταλία)
1996 Ατλάντα 1.  Ούλα Βέρμπρουκ (Βέλγιο)
  2.  Γιόκο Τανάμπε (Ιαπωνία)
  3.  Ιλένια Σκάπιν (Ιταλία) & Ντιαντέμις Λούνα-Καστεγιάνος (Κούβα)
1992 Βαρκελώνη 1.  Μι-Γιούνγκ Κιν (Κορέα)
  2.  Γιόκο Τανάμπε (Ιαπωνία)
  3.  Ιρένε Ντε Κοκ (Ολλανδία) & Λαετίτια Μέιγκναν (Γαλλία)

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ + 78 κιλά
2004 Αθήνα 1.  Μάκι Τσουκάντα (Ιαπωνία)
  2.  Νταϊάμα Μπελτράν (Κούβα)
  3.  Φουμίνγκ Σουν (Κίνα) &  Τέα Ντογκουζασβίλι (Ρωσία)
2000 Σίδνεϊ 1.  Χουά Γιουάν (Κίνα)
  2.  Νταϊμά Μπελτράν (Κούβα)
  3.  Μαγιούμι Γιαμασίτα (Ιαπωνία) & Σεόν Γιούνγκ Κιμ (Κορέα)
1996 Ατλάντα 1.  Σουν Φουμίνγκ (Κίνα)
  2.  Εστέλα Ροντρίγκεζ Βιλανουέβα (Κούβα)
  3.  Γιοχάνα Χάγκν (Γερμανία) & Κριστίν Σισό (Γαλλία)
1992 Βαρκελώνη 1.  Ζουάνγκ Σιαουάν (Κίνα)
  2.  Εστέλα Ροντρίγκεζ Βιλανουέβα (Κούβα)
  3.  Ναταλίνα Λουπινό (Γαλλία) & Γιόκο Σακάουε

 

 

 

 

επιστροφή